20/03/2024
Reptors 15 9 21 15 - 60 -
Leontario BC 12 15 16 10 - 53 -

Αποφασισμένοι να σώσουν την κατηγορία οι Reptors!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Reptors υποδέχθηκαν το Leontario, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 60-53 και να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι Reptors ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι βρίσκοντας καλάθια κυρίως κοντά στο καλάθι. Η τριάδα Σακκάς, Παπαγεωργίου και Καίσαρης, βγήκε μπροστά στην αρχή και έδωσε προβάδισμα στους μωβ με 15-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους με 4 πόντους ξεχώρισε ο Κορωνάκης, κρατώντας κοντά την ομάδα του στο σκορ.

Δεύτερο δεκάλεπτο με το Leontario να ανεβάζει ρυθμούς και με τον Λάππα να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση σημειώνοντας δύο μεγάλα τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 24-27. Φτωχοί επιθετικά οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν στην δεύτερη περίοδο σημειώνοντας μόνο 9 πόντους.

Στην επανάληψη οι Reptors μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι. Παπαγεωργίου και Σακκάς βγήκαν πάλι μπροστά και με σπουδαία καλάθια έβαλαν και πάλι την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Χατζησπύρου και Βλάχος για τους κόκκινους σημείωσαν από 5 πόντους έκαστος, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 45-43.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αυτοί που ήθελαν περισσότερο την νίκη ήταν οι γηπεδούχοι και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Αποφασισμένοι να σώσουν την κατηγορία οι Reptors έβγαλαν πάθος με Πατσουράκη και Παπαγεωργίου, παίρνοντας σημαντική διαφορά λίγο πριν το τέλος. Αξιότιμη προσπάθεια για το Leontario να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους μωβ, οι οποίοι πήραν μεγάλη νίκη με 60-53 και έβαλαν γερές βάσης παραμονής.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαγεωργίου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δεδούσης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Reptors (Καίσαρης): Αρμενιάκος, Κάππος, Καίσαρης 6, Κορρές 9, Κορρές 4, Παπαγεωργίου 15, Πατσουράκης 12, Σακελλαρόπουλος 4, Σακκάς 10

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 2, Βλάχος 9, Δεδούδης 15, Κορωνάκης 4, Κωνσταντιδέλης, Λάππας 10, Τσιαντής 2, Χατζησπύρου 11

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των δύο ομάδων!