05/10/2022
Φιορετσίνα 5 11 14 8 - 38 -
Lobsters BC 14 14 6 11 - 45 -

Αποφασισμένοι οι φετινοί Lobsters!

Παιχνίδι με ρυθμό, με ενέργεια και όμορφες φάσεις αυτό που παρακολουθήσαμε στο κλειστό του ΣΕΦ για την Development κατηγορία ανάμεσα σε Φιορετσίνα και Lobsters, με τους δεύτερους να επικρατούν με τελικό σκορ 38-45.

Ο Χρήστος Σαλονικίδης ανέλαβε την οργάνωση, ο Χατζίδης έπαιξε το ρόλο της... κολώνας στο ποστ και οι Lobsters έβγαλαν ενέργεια και καλές άμυνες και προηγήθηκαν της Φιορετσίνα στο πρώτο δεκάλεπτο με 5-14 , με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επανέλθουν στο σκορ, με τον Μαλακό να ξεχωρίζει.

Γεωργακόπουλος και Μαλακός ανέλαβαν δράση και προσπάθησαν να απειλήσουν σε πρώτο χρόνο τις αργές επιστροφές των Lobsters, οι οποίοι βελτιώθηκαν στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 16-28 μπροστά.

Ξυλογιαννόπουλος και Σαλονικίδης πήραν το όπλο τους νωρίς νωρίς και οδήγησαν τις δύο ομάδες στο 25-32 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με την Φιορετσίνα να δείχνει ότι επανέρχεται στο ματς. Ο Χαρικιόπουλος το... έσταξε από τα 6.75 πριν τη λήξη της περιόδου, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-34 για Lobsters.

Ο Δόλιας πήρε την κατάσταση στα χέρια του, περνούσε στο πρώτο βήμα εύκολα και τελείωνε τις φάσεις είτε από τον δεξί είτε τον αριστερό διάδρομο, με τους Lobsters να κρατάνε μέχρι τέλους και να παίρνουν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 38-45, δείχνοντας από νωρίς τα... δόντια τους!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάββας ο Χατζίδης με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Φιορετσίνα ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργακόπουλος με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 7/32 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 9/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι νικητές είχαν 14/34 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Σιώλος, Στασινόπουλος 2, Γεωργακόπουλος 4, Χαρικιόπουλος 5, Μαλακός 4, Ξυλογιαννόπουλος Κ. 3, Μακρίδης 8, Ξυλογιαννόπουλος Β. 8, Μητσόπουλος, Ξηνταράκος 4.

Lobsters (Σαλονικίδης): Σαλονικίδης 9, Χατζίδης 6, Δόλιας 8 (13 ριμπ.), Λαδάς 8, Τρικαλιώτης 5, Λιαράκος 2, Μπίλιας 5, Κοντάκος 2, Γλένης, Μπάρλας, Ραχμάν.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα και το βάθος επιλογών των Lobsters!