27/11/2022
Salo Nics 16 2 11 15 - 44 -
Φαβορί-τες BC 10 27 6 26 - 69 -

Αποφασιστική νίκη για τους Φαβοτί-τες!

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά και για τις δύο ομάδες καθώς από την μια οι Φαβορί-τες μπόρεσαν να δημιουργήσουν αρκετή πίεση στον αντίπαλο και παρόλο τα αρκετά άστοχα σουτ τους πέτυχαν 10 πόντους και από την άλλη οι Salo Nics οι οποίοι πέτυχαν τα πράγματα που ήθελαν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να δημιουργήσουν μια διαφορά 6 πόντων.

Από έκει όμως ξεκίνησε και η κατηφόρα για τους Salo Nics καθώς οι βιαστικές επιθέσεις σε συνδυασμό με το μεγάλο ποσοστό χαμένων σουτ έκαναν την ομάδα να χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να σκοράρει μόλις 2 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο. Οι Φαβορί-τες εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση αυτή όχι μόνο κάλυψαν την διαφορά αλλά με τα καλάθια του Βλάχου και του Δημάση μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά 19 ολόκληρων πόντων την οποία και έπρεπε να κρατήσουν μέχρι το τέλος.

Ο ρυθμός όπως ήταν λογικό για τους Φαβορί-τες έπεσε αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς πλέον το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να συντηρήσουν την διαφορά την οποία είχαν χτίσει. Οι Salo Nics με τις προσπάθειες του Καρακίτσα μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά έστω και λίγο και να ξανά μπουν με κάποιον τρόπο στο παιχνίδι.

Οι Salo Nics με τον Καρακίτσα και τον Τριανταφύλλου κυρίως να συνεισφέρουν στο επιθετικό κομμάτι έφτασε η ομάδα σε ένα σημείο στο οποίο κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο και προσπάθησε για το μέγιστο , αλλά ο Τοκμακίδης , ο Μάντζιαρης και η παρέα τους είχαν άλλη άποψη και έτσι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά και να πάρουν αυτή την σπουδαία νίκη με σκορ 44-69.

MVP του αγώνα είναι ο Δημήτρης Δημάσης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Salo Nics πρωταγωνιστής ήταν ο Αχιλλέας Καρακίτσας ο οποίος πέτυχε τους 24 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 5 (1) , Τσούγκας 2 , Τάσσιος 3 , Στεργιόγλου 4 , Συνδικιώτης , Δημητριάδης 2 , Κεπαπτσόγλου , Καρακίτσας 24 (3) , Κούκης 4

Φαβορί-τες: Κεσίσογλου 8 , Τοκμακίδης 14 , Βλάχος 16 (3) , Δημάσης 14 , Μάντζιαρης 12 , Ιατρού , Μιχαηλίδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η αποφασιστικότητα από τους Φαβορί-τες.