18/02/2023
Gran Camaria 7 14 23 19 - 63 -
Kasonic Beers 6 16 11 15 - 48 -

Αποφασιστικό «βήμα» για Playoff!

Το νικηφόρο σερί καλά κρατεί για τα Gran Camaria, που το βράδυ του Σαββάτου 18 Φεβρουαρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Kasonic Beers επικρατώντας 63-48. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για τα Camaria (15-4) που πλέον δείχνουν αποφασισμένα για την είσοδό τους στα Playoff, ενώ οι Kasonic Beers γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα, με το ρεκόρ τους να φτάνει στο 15-5.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο ξεκίνημα του ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα με τον Χατζημιχαήλ για το 4-6. Ο Αθανασόπουλος έφερε και πάλι το σκορ στα ίσα για το 6-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τα Camaria μπροστά με 7-6, έπειτα από μία βολή του Τσακανίκα.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7 πόντων ξέφυγαν με 7-13, με τον Καθάριο να μειώνει σε 9-13. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε κάποιο ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο και έτσι η διαφορά παρέμεινε στους 5 με 6 πόντους. Οι Kasonic Beers κρατούσαν τα ηνία, αλλά τα Gran Camaria κατάφεραν να πλησιάσουν στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Τσακανίκα και Γουναρίδη να γράφουν το 21-22.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν άργησαν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, με τον Μαργέτη να στέλνει την ομάδα του στο +5 για το 31-26. Οι Kasonic Beers προσπάθησαν να βρουν λύση για να μπορέσουν να αντιδράσουν, όμως η άμυνα των αντιπάλων δυσκόλεψε αρκετά το έργο τους, ενώ η δική τους άμυνα φαινόταν να μην λειτουργεί σωστά. Καθάριος και Τσακανίκας έφεραν το σκορ στο 40-32, με τον Καρακωνσταντή να μειώνει σε 40-33, αλλά τα Gran Camaria  έφτασαν στο τέλος του δεκαλέπτου με την διαφορά στο +11 και το σκορ στο 44-33.

Οι φιλοξενούμενοι δεν βελτίωσαν το παιχνίδι τους, δεν βρήκαν τρόπο να περιορίσουν την αντίπαλη επίθεση και έτσι τα Camaria έφτασαν να προηγούνται 57-38. Οι γηπεδούχοι είχαν κάνει πλέον τα πράγματα πιο εύκολα, καθώς διατηρούσαν μία απόσταση «ασφαλείας». Έτσι τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε του ματς, με τα Gran Camaria να κάνουν σωστή διαχείριση και να πανηγυρίζουν τη νίκη με 63-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικήτας Αθανασόπουλος με 12 πόντους, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Χατζημιχαήλ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Τα Gran Camaria είχαν 28/64 δίποντα, 0/11 τρίποντα, 7/18 βολές, 51 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 10 κλεψίματα, 9 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Kasonic Beers είχαν 16/50 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 10/24 βολές, 47 ριμπάουντα, αλλά και 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Αθανασίου, Αθανασόπουλος 12(13ρ.), Γουναρίδης 5, Καθάριος 10(7ρ.), Κουντούρης 4(7ρ.), Μαργέτης 13(9ρ.), Παπάζογλου, Περγούλης 2(11ρ.), Σγουρίδης, Τσακανίκας 10(1ρ.), Χρυσίνας 7(2ρ.)

Kasonic Beers (Β. Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 12(5ρ.), Γεωργακλής, Γκόνης, Γ. Ζυγούρης 2(9ρ.), Μ. Ζυγούρης 6, Καρακωνσταντής 2(4ρ.), Κόκκαλης, Παπαγιάννης 6(9ρ.), Παπαδόπουλος 5(4ρ.), Χατζημιχαήλ 15(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το  γεγονός πως όποιος παίκτης των Gran Camaria πάτησε παρκέ είχε κάτι να προσφέρει.