01/06/2024
Efkarpia Rattlers 11 10 19 15 - 55 -
Sky is the limit 11 13 13 8 - 45 -

Αποφασιστικοί στον πρώτη τους αγώνα οι Efkarpia Rattlers!

Στον ανάμεσα στους Rattlers και τους Sky Is The Limit, το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε αμφίρροπη αναμέτρηση και κατέληξε ισόπαλο 11-11. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν με αμυντική τακτική, προσπαθώντας να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι Στούπας Βασίλης και Στούπας Δημήτρης από τους Rattlers και οι Κοτζαδάμης και Λεφάκης από τους Sky Is The Limit έδειξαν από την αρχή την κλάση τους, συμβάλλοντας σημαντικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι συνεχείς εναλλαγές στο σκορ διατήρησαν το ενδιαφέρον των θεατών αμείωτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sky Is The Limit κατάφεραν να πάρουν ελαφρύ προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 21-24. Οι Rattlers, αν και δυναμικοί στην άμυνα, βρέθηκαν να δυσκολεύονται να αντιμετωπίσουν τις επιθετικές κινήσεις του Κοτζαδάμη, που σημείωσε αρκετούς κρίσιμους πόντους. Οι συνεχείς προσπάθειες των Στούπας Βασίλη και Στούπας Δημήτρη κράτησαν τους Rattlers κοντά στο σκορ, αλλά οι επιθέσεις των Sky Is The Limit έδειξαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα σε αυτό το δεκάλεπτο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για τους Rattlers, οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 40-37. Η άμυνα των Rattlers έσφιξε και η συνεργασία των δύο Στούπας βελτιώθηκε αισθητά, με αποτέλεσμα να κλείσουν τις διόδους των αντιπάλων και να περιορίσουν τις ευκαιρίες τους. Η εξαιρετική τους απόδοση στην επίθεση, σε συνδυασμό με την αμυντική ασφάλεια, έδωσε στους Rattlers το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Rattlers διατήρησαν και αύξησαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας τον αγώνα με σκορ 55-45. Οι προσπάθειες των Κοτζαδάμη και Λεφάκη να ανατρέψουν το αποτέλεσμα δεν ήταν αρκετές απέναντι στην αποφασιστικότητα των Στούπας Βασίλη και Δημήτρη, οι οποίοι συνέχισαν να κυριαρχούν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Rattlers νικητές.

MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Στούπας ο οποίος παραλίγο να πετύχει Double Double καθώς πέτυχε 27 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Sky Is The Limit είναι ο Αλέξανδρος-Χρήστος Κοτζαδάμης που έκανε Double Double έχοντας 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Efkarpia Rattlers: Στούπας Β. 27 , Στούπας Δ. 10 (2) , Στούπας Δ. , Στούπας Δ. 2 , Στεργιόπουλος 10 (1) , Λαζαρίδης 6

Sky Is The Limit: Λεφάκης 7 (1) , Κοτζαδάμης 10 , Παπαδόπουλος 8 , Τσάνης 9 , Καφάσης 2 , Νασκος 9