14/03/2023
Γκουρούδες 32 17 23 26 - 98 -
Black Mamba 14 21 20 12 - 67 -

Απολαμβάνεις να τους βλέπεις τους Γκουρούδες!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, οι Γκουρούδες παίζοντας καθόλα της διάρκεια του παιχνιδιού εκπληκτικό μπάσκετ, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Black Mamba, επικρατώντας με το εμφατικό 98-67! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Κωνσταντίνος Αχής με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Δέδες είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν καθηλωτικοί, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το εκπληκτικό 2/2 βολές, 9/9 διποντα και 4/11 τρίποντα! Ο Παύλος Αχής(10π) παρουσίασε ένα σημαντικό μέρος του αστείρευτου επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει και συνεπικουρούμενος από τον επίσης πολύ καλό Μελάγιες(10π), έκλεισαν τη περίοδο με το φοβερό και τρομερό 32-14. Στην αντίπερα όχθη, οι Chemntan και Δέδες αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ του Mamba με 4 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ανήκε στους παίκτες του κόουτς Μπασδάνη, καθώς υπερίσχυσαν στο δεκάλεπτο με το επιμέρους 17-21. Ο Μπολοτάκης πρόσφερε 6 πολύτιμους πόντους από το ζωγραφιστό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Φώτογλου(5π). Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κωνσταντίνος Αχής ανέλαβε το μεγαλύτερος μέρος του επιθετικού κομματιών των Γκουρούδων, πετυχαίνοντας τους 10 από τους συνολικά 17 πόντους σε αυτό το διάστημα. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 49-35.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, καθώς ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους στις δύο πλευρές του γηπέδου,, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Κωνσταντίνο Αχή να ηγείται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 72-55. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι Chemntan και Δέδες είχαν από 6 πόντους!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Γκουρούδες να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 98-67!

Οι Γκουρούδες είχαν 21/31 δίποντα, 16/40 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 24/51 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 4/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 λάθη .

Γκουρούδες(Μελάγιες): Αργυράκης, Κωνσταντίνος Αχής 28, Παύλος Αχής 30, Γκίκας 6, Κοτσόλης 12, Μελάγιες 16, Οικονόμου 6.

Black Mamba(Μπασδάνης): Chemntan 14, Δέδες 16, Καρυώτης 4, Μονέος 10, Μπολοτάκης 6, Ρεπάνης 6, Φώτογλου 11.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών!