19/10/2022
Thunder 19 14 19 20 - 72 -
Space Hellas 27 11 25 30 - 93 -

Απολαυστική στην πρεμιέρα η Space Hellas!

Την Τετάρτη το βράδυ 20 Οκτωβρίου στον Κολωνό, η Space Hellas μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Master, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε άνετα με 72 – 93 απέναντι στην αποδεκατισμένη Thunderblaze.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με απίστευτη όρεξη στο πρώτο δεκάλεπτο, απλώνοντας πάνω στο παρκέ τις επιθετικές τους αρετές, με την Space Hellas να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα 19 – 27. Ντουμάνης(7), Βεργόγιαννης(7) και Μπαμπάκος(6)συνέθεταν μία φοβερή επιθετική τριάδα για τους προπορευόμενους, ενώ την Thunderblaze κρατούσε από το χεράκι το εξαιρετικό δίδυμο Μπούτος με 8 και Μαμαλάκης με 9 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το rotation, δεν ήταν τόσο εύστοχες στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ρυθμό να πέφτει και τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μειώσουν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 33 – 38. Zαράνης με δύο τρίποντα και Μαμαλάκης με 4 πόντους, ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση της Thunderblaze, ενώ για την Space ξεχώρισαν Ντουμάνης με 5 και Βεργόγιαννης με 4 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες ανέβασαν και πάλι στροφές στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να στείλουν την διαφορά στο +11. Οι συνήθεις ύποπτοι Ντουμάνης(7), Παπαδόπουλος(7) και Μπαμπάκος(6) οδηγούσαν την επίθεση για την Space, ενώ την σημαία της Thunderblaze κρατούσαν ψηλά ο Ευσταθίου που ήταν πολύ καλός με 8 πόντους, με τον Μπούτο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 6.

Οι δύο ομάδες παράτησαν στην άκρη τις άμυνες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό να είναι εντυπωσιακός και το επιμέρους σκορ πολύ υψηλό(20-30). Ο Ζαΐμης ήταν μπροστάρης στην επίθεση των γηπεδούχων με 10 πόντους, με Μαμαλάκη και Τζούρτο να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ την νίκη για την Space που δεν ξεκόλλησε το πόδι από το γκάζι υπέγραψαν Μπαμπάκος- Βεργόγιαννης με 8 πόντους έκαστος και Ηλιόπουλος-Ελευθερίου που πέτυχαν από 4.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μαμαλάκης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Thunderblaze είχε 23 / 50 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Η Space είχε 32 / 57 δίποντα, 5 / 14 τρίποντα, 14 / 20 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 32 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Thunderblaze (Ζαράνης): Ευσταθίου 11, Ζαΐμης 14(7ρ.), Zαράνης 8, Καρούζος 2, Μπούτος 15(7ρ.), Τζούρτος 3, Μαμαλάκης 19(7ρ.).

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 23, Ελευθερίου 9, Ηλιόπουλος 5, Κωνσταντινίδης 4, Μπαμπάκος 19(15ρ.), Ντουμάνης 22(9ρ- 6 ασίστ), Παπαδόπουλος 11(6 ασίστ) Σιαρές.

Τι μας άρεσε: Πυρηνικό οπλοστάσιο έχει επιθετικά η Space Hellas με γρήγορο και στοχευμένο μπάσκετ.