24/04/2024
Partouzan 17 22 22 20 - 81 -
Tebelwolves 18 9 10 24 - 61 -

Απολαυστική Partouzan!

Με ένα δεύτερο και ένα τρίτο απολαυστικό δεκάλεπτο, η Partouzan όντας συνολικά καλύτερη από τους Tebelwolves, επιβλήθηκε με τελικό σκορ 81-61.

Με τον Κοντομίχαλο να είναι σχεδόν ανίκητος κάτω από τα δύο καλάθια, ο Τζάνης του έδωσε χείρα βοηθείας στα πρώτα λεπτά του αγώνα για την Partouzan που μπήκε καλά! Ο Γκενεράλης έβαλε ένα τρίποντο από τη γωνία και έδειξε να ανεβαίνει, με τους Μασούρα και Κορδαλή να συνεργάζονται και να είναι υπέροχοι, για το 17-18 πρώτου δεκαλέπτου! Ο Τσαπλές με το αλέγκρο παιχνίδι του έδειξε πως ήθελε να ανεβάσει τόσο το τέμπο του αγώνα, όσο και την απόδοση της ομάδος του, με την ικανότητα του Κοντομίχαλου να παίρνει τα ριμπάουντ και να ανανεώνει κατοχές για τους "μαύρους" να αποτελεί και αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην παρέα του Καραδήμα με 39-27 για πρώτο ημίχρονο!

Ο Καραδήμας απείλησε από την περιφέρεια και εκμεταλλευόταν το πόσο πολύ έκλεινε η άμυνα των Tebelwolves λόγω της παρουσίας του Κοντομίχαλου και του Παυλόπουλου στο ποστ. Από την άλλη, ο Κουτρούλης πάλευε και ο Μασούρας φαινόταν ξεκάθαρα πόση ποιότητα είχε στο παιχνίδι του, αν και παρά τους πόντους που έβαλε, θα μπορούσε να είναι πιο αποδοτικός, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 61-37 για την Partouzan! Αυτή η τεράστια εμφάνιση που είχε κάνει μέχρι αυτή τη στιγμή του αγώνα η γηπεδούχος δεν άλλαξε εικόνα ούτε στο ελάχιστο, με τον ελεύθερο ρυθμό του παιχνιδιού να οδηγεί το σκορ ψηλά και την Partouzan να κερδίζει με τελικό σκορ 81-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Παυλόπουλος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους φικοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κουτρούλης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Partouzan (Καραδήμας): Γκενεράλης 7, Κοντομίχαλος 13, Τσαπλές 8, Παυλόπουλος 10, Ρηγανάκος 4, Καραδήμας 9, Τζάνης 15, Αναγνωστόπουλος 15.

Tebelwolves (Καρπούζος): Πουλάκης 7, Μπακογιάννης, Καρπούζος, Τζερεμές 2, Μασούρας 18, Κουτρούλης 15, Κορδαλής 19.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!