07/07/2022
Athens Touvlakers 16 23 20 25 - 77 -
Bulldogs 20 23 23 11 - 84 -

Απολαυστικό ματς με νικητές τους Bulldogs!

Το βραδάκι της Τετάρτης 7 Ιουλίου στο Αρένα, σε ένα εντυπωσιακό και θεαματικότατο παιχνίδι, οι Bulldogs έφτασαν και σε δεύτερη νίκη απέναντι στους Touvlakers με 84 – 77 και θα κονταροχτυπηθούν με τους Most Wanted για την φάση των 16!

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι επιθετικά μπήκαν και οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Touvlakers να κρατούν το προβάδισμα με 16 – 20. Ρίζας(2), Μαρίνος και Κοσκέρας πυροβολούσαν από την περιφέρεια,με τον Αγκουριδάκη να έχει 4 πόντους για τους προπορευόμενους, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτο βιολί ήταν ο Λούβαρης με 7 πόντους με Απέργη και Δημητρακόπουλο να ακολουθούν με 4 έκαστος.

Ακόμα πιο γεμάτο σε σκορ και θέαμα ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κίτρινους να διατηρούν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 39 – 43. Οι Touvlakers συνέχιζαν να είναι καυτοί από τα 6,75 με Μαρίνο(2), Κοσκέρα και Κονταμπάση και με τον Ρίζα μπροστάρη με 7 πόντους κρατούσαν το + 4. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Bulldogs δεν άφηναν το παιχνίδι να ξεφύγει με Δημητρακόπουλο και Λούβαρη να οδηγούν την επίθεση με 9 πόντους έκαστος.

Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό και στην τρίτη περίοδο με τους Touvlakers να είναι μπροστά με 59-66. Ο Ρίκι πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και ένα απίθανο τρίποντο από την μια μεριά στην άλλη, με τον Αγκουριδάκη να έχει 4 και τους Λειβαδά, Μαρίνο από ένα τρίποντο. Οι Bulldogs δεν κινδύνευαν να χάσουν την διαφορά, με τον Δημητρακόπουλο να έχει 7 πόντους και τους Διαμάντη-Βασιλάκο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 6 έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις με τον Ρίζα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Μαρίνο να βάζει ακομα ένα τρίποντο, με αποτέλεσμα οι Bulldogs με τον Δημητρακόπουλο μπροστάρη με 10 πόντους και τους Διαμάντη-Απέργη να ακολουθούν με 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, να γυρίσουν τούμπα το ματς και να πάρουν την νίκη με 84-77.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 28 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελεήμων Ρίζας με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Bulldogs είχαν είχαν 31 / 60 δίποντα, 5 / 14 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 12 / 31 δίποντα, 15 / 44 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Bulldogs(Λαζανάκης): Απέργης 11, Βασιλάκος 12(7ρ.), Γαλάνης 2(8ρ.), Γεωργόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 28, Διαμάντης 11, Λούβαρης 18(8ρ.).

Athens Touvlakers (Λειβαδάς):Αγκουριδάκης 10, Καρμοίρης 7(10ρ.), Κονταμπάσης 5, Κοσκέρας 8(10ρ.), Κουράσης 10, Λειβαδάς 5, Μαρίνος 15, Ρίζας 17.

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι ήταν μία διαφήμιση του μπάσκετ.