02/10/2024
Gangsters 14 16 9 17 - 56 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 12 7 11 12 - 42 -

Έκαναν το απόλυτο και προκρίθηκαν οι Gangsters!

Τρίτη και τελευταία αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Basketaki Cup και οι Gangsters παίζοντας όσο χρειάστηκε πήραν τη νίκη – πρόκριση απέναντι στον Αρισταίο του Κώστα Δεμένεγα και πέρασαν παρέα με τους Δαλάι Κλάμα στην επόμενη φάση.

Ο ρυθμός ήταν αναμενόμενα πολύ γρήγορος στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Gangsters να ελέγχουν το παιχνίδι απ’ την αρχή και με κορυφαίο τον Τσιάτσιο με 6 πόντους και τον Τσάκωνα να διεκδικεί κάθε φάση, να παίρνουν διάφορα ακόμα και 5 πόντων. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Δεμένεγα έμεινε σε απόσταση ενός καλαθιού με 4 πόντους του Φιλιππόπουλου και τρίποντες βόμβες από Περδικάρη και Gjini.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πιέζοντας πολύ στην άμυνα και βρίσκοντας εύκολους πόντους με μπροστάρη τον Μαρκόπουλο με 7, έστειλαν τη διαφορά στο + 11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη,ο Αρισταίος αντιμετώπιζε προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και είχε τον Φιλιππόπουλο να ξεχωρίζει με 3 πόντους(30-19).

Φτωχό επιθετικά δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα τον στόχο και τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν μία σχετική διαφορά ασφαλείας. Βεϊσάκης με 5 και Τσάκωνας – Μαρκόπουλος έδωσαν προσωρινά διαφορά 16 πόντων στους Gangsters, με τον Αρισταίο να απαντάει άμεσα από την περιφέρεια με τρίποντα από Φιλιππόπουλο(2) και Παούρη για το 39 – 30.

Gjini και Φιλιππόπουλος με δύο συνεχόμενα καλάθια στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου πήγαν να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά οι Γκάνγκστερς δεν είχα διάθεση για παιχνίδια. Με τον Καραμποΐκη να πιέζει αφόρητα στην άμυνα βάζοντας και 5 πόντους, τον Τσιάτσιο να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο με 7 και τον Μαρκόπουλο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με 4, η ομάδα του Βρύλη παρά τα δύο τρίποντα που δέχτηκε από Gjini και Τούντα ,έφτασε σε μια άνετη σχετικά νίκη με 56 – 42.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Βεϊσάκης με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Φιλιππόπουλος με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Gangsters (Βρύλης): Βεϊσάκης 18, Καραμποΐκης 9, Μακρής(7ρ.), Μαρκόπουλος 15, Τσάκωνας 6, Τσιάτσιος 15(7ρ.)

Αρισταίος(Δεμένεγας):Gjini 8(14ρ.), Δούρος 4(8ρ.), Δρόσος, Παούρης 5, Περδικάρης 3, Σωτηρόπουλος 2, Τζάθας, Τούντας 5, Φιλιππόπουλος 15(4ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.