04/10/2021
Campeon Εθνικός Star 10 6 10 13 - 39 -
N.A. 99ers 10 9 11 13 - 43 -

Απόλυτοι οι Northern Athens 99ers!

Τρία στα τρία για τους Northern Athens 99ers στον 26ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κέρδισαν δύσκολα τον Εθνικό Star με 39-43 και πέρασαν αήττητοι στην επόμενη φάση του θεσμού.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 10-10! Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Βαλμάς με 4 πόντους, ενώ για τους N.A. 99ers τις λύσεις στην επίθεση έδωσε ο Καζάκος με 6 πόντους.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 16-19, μετά από 4 πόντους του Γιαννόπουλου και 3 του Βασιλάκη. Για τον Εθνικό Star σε εκείνο το σημείο από 2 πόντους είχαν οι Τόλιας, Ζουρίδης και Σιαπάνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Northern Athens 99ers κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά στους 9, 16-25, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 26-30, χάρη σε 5 πόντους του Καζάκου και 4 του Λουκαΐδη. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Τόλιας και Σέργης με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 26-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βόρειοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Βασιλάκη (6π), Δημάδη (3π) και Γιαννόπουλου (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 39-43. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Εθνικός Star, ωστόσο οι 5 πόντοι του Βαλμά, οι 4 του Ζουρίδη και οι 4 του Τόλια δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/12 βολές, 17/51 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 15/41 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος του Εθνικού Star ο Τόλιας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Northern Athens 99ers ο Καζάκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Φλάσκος, Τόλιας 16, Σέργης 6 (1), Βαλμάς 9, Ζουρίδης 6, Σιαπάνης 2, Κόλλιας

Northern Athens 99ers (Λουκαΐδης): Καζάκος 15, Γιαννόπουλος 6, Κουρεμένος 2, Βασιλάκης 11 (1), Λουκαΐδης 4, Δημάδης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια του αγώνα!