21/11/2019
Μίνωες 10 16 7 11 - 44 -
Wolves 15 15 14 20 - 64 -

Απόλυτοι Wolves!

Το 3/3 στην Development League έκαναν οι Wolves, αφού κέρδισαν στο ΓΣΠ τους Μίνωες με 44-64.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Wolves να είναι λίγο καλύτεροι και να προηγούνται με 10-15, χάρη στα τρίποντα των Μεϊκόπουλου και και τα δίποντα των Δασκαλούδη και Κοπανάκη. Για τους Μίνωες, οι Αντωνάκης και Αλεξόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μίνωες μ’ ένα μίνι ξέσπασμα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 23-22, ύστερα από δίποντα του Κανελλόπουλου, όμως οι «Λύκοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με πρωταγωνιστές στα τελευταία λεπτά τους Χαρακίδα και Δασκαλούδη, η ομάδα του Πετρόπουλου έτρεξε ένα σερί 3-8 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 26-30.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Wolves «έσφιξαν» την άμυνά τους, γύρισαν την μπάλα με υπομονή στην επίθεση και με δράστες τους Φιλοκώστα, Δασκαλούδη και Μαρσέλο διαμόρφωσαν το υπέρ τους 33-44 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Οι Μίνωες βασίστηκαν στις προσωπικές ενέργειες του Κανελλόπουλου και με την διαφορά στο -11 βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος θα είναι ο τελικός νικητής. Με την ψυχολογία στα ύψη και τους Φιλοκώστα, Κοπανάκη και Μαναζή να κάνουν την διαφορά στην επίθεση, οι Wolves έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-20 και έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 44-64. Παρά τους συνεχόμενους πόντους του Κανελλόπουλου, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και γνώρισαν δίκαια την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κοπανάκης με double double και 11 ριμπάουντ (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κανελλόπουλος με επίσης double double και 17 πόντους (5/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/42 δίποντα (33,3%), 0/13 τρίποντα (0%) και 16/25 βολές (64%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα (43,1%), 4/18 τρίποντα (22,2%) και 8/17 βολές (47,1%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης 4, Αλεξόπουλος 5, Παπαστάμος 8, Κυριακόπουλος 6, Κανελλόπουλος 17, Αντωνάκης 4, Τσούλος.

Wolves (Πετρόπουλος): Φιλοκώστας 12, Σπαθής 2, Δασκαλούδης 14, Μεϊκόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος, Μαρσέλος 5 (1), Μαναζής 9, Παπαευσταθίου, Χαρακίδας 5 (1), Κοπανάκης 11

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των «Λύκων» στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Με εξαίρεση τον Κανελλόπουλο, οι υπόλοιποι Μίνωες κυμάνθηκαν ρε ρηχά νερά.