14/10/2024
Miami Heets 15 12 12 18 - 57 -
Hood BC 19 7 18 11 - 55 -

Από μηχανής Θεός Αναστασίου κράτησε αήττητους τους Heets!

Ένα δυνατό παιχνίδι, 2 υπέροχες ομάδες και ένα τέλος που άρμοζε! Ο Αναστασίου ο Γιώργος σε νεκρό σχεδόν χρόνο πήρε το ριμπάουντ και με tip έβαλε το καλάθι νίκης με 57-55 για τους Miami Heets απέναντι στη Hood, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το αήττητο στην Elite by Novibet.

Τζάμπολ και... φύγαμε! Καταιγιστικός ο ρυθμός στο παρκέ του ΓΣΠ, με τις δύο από τις πιο ενεργητικές και uptempo ομάδες της Elite by Novibet να παίζουν... μπασκετάρα! Ο Αργυρούλης φάνηκε να ξεκινά ζεστός για την παρέα του Σάμιου, με τον Ζέγγο να παίζει σαν... Ζέγγος και να οδηγεί τους "λευκούς" στο προβάδισμα με σκορ 15-19 για πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το χέρι τους πίσω από τα 6.75, με τους Δευτεραίο και Παπαδόπουλο να εκτελούν και να βάζουν την παρέα του Heets μπροστά, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 27-26, δείχνοντας ξεκάθαρα πως αυτό το παιχνίδι κάτι "καλό" κρατά για το τέλος!

Το δίδυμο Χαριτόπουλου και Σαρρή οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο προσπέρασμα και την αύξηση παράλληλα της διαφοράς, με τον Πέτρο τον Αργυρούλη να βγαίνει ξανά μπροστά και να απαντά άμεσα για την επαναφορά στην... ισορροπία, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-44 για τη Hood. Εκεί ήταν που οι Heets τα έδωσαν όλα! Ήθελαν πολύ να κρατήσουν το αήττητο, είδαν τον Χαριτόπουλο να κάνει ό,τι περνά από το χέρι του για να τους το στερήσει, αλλά σε... νεκρό σχεδόν χρόνο και με το παιχνίδι ισόπαλο, ο Γιώργος Αναστασίου ως από μηχανής θεός με tip έσωσε την παρτίδα για τους Heets αλλά και τον... Νίκο Αναστασίου, ο οποίος πήγε να αποβεί μοιραίος με τις 2 χαμένες του βολές, με τη νίκη να έρχεται με σκορ 57-55!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Αναστασίου με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Miami Heets (Σάμιος): Μαρινάκης, Δρίτσας 2, Αναστασίου 9, Ταγματάρχης, Βούλγαρης 10, Παπαδόπουλος 6, Δευτεραίος 11, Κούρκουλος, Αργυρούλης 9, Αναστασίου Ν. 10.

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 19, Πετράκος, Αθανασόπουλος 4, Πρωτόγερος 2, Θεοδώρου 3, Λαύκας 2, Στεφόπουλος, Χαριτόπουλος 14, Σαρρής 6, Χανιώτης 5, Βέργος.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ του είδαμε!