22/03/2023
Couvaliers 22 12 19 18 - 71 -
RBD Indians B.C 18 15 9 19 - 61 -

Αποστολή εξετελέσθη για τους Couvaliers!

Την θέση τους για το Final Four της Rebound League έκλεισαν, το βράδυ της Τετάρτης 22 Μαρτίου, οι Couvaliers που κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι τους Indians με 71-61 και προκρίθηκαν στις 4 καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Οι Couvaliers κλήθηκαν να υπερασπιστούν το +6 του πρώτου αγώνα, φάνηκαν ανώτεροι από τους Indians, οι οποίοι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων στο συγκεκριμένο ματς και τελικά ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Στα του αγώνα, το παιχνίδι είχε αρκετό πάθος και ένταση από τα πρώτα λεπτά. Ο Νικολάου έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν 12-15. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με τους Χαρίτο και Χριστοδούλου να γράφουν το 17-15, ενώ ο Βελτσίστας με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (17-18). Οι Couvaliers έκλεισαν το πρώτο δεκαλέπτο όντας μπροστά με 22-18, έπειτα από το τρίποντο του Πάνου και τις βολές του Χαρίτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Πάνος με νέα εκτέλεση πίσω από τα 6,75 έγραψε το 25-18. Οι Indians έδειξαν χαρακτήρα σε εκείνο το σημείο και έφεραν «τούμπα» το σκορ με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 29-31. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Couvaliers τελικά να έχουν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 34-33.

Ο Γάκος πέτυχε τους μοναδικούς πόντους του στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (34-35), όμως από εκεί και έπειτα οι Indians «έσβησαν» για τα καλά. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι να ακολουθήσουν το ρυθμό τον Couvaliers, οι οποίοι είχαν ανεβάσει ταχύτητα και με τον Πάνο να κάνει τρομέρα πράγματα, «έχτισαν» ένα σερί 17-0, φτάνοντας το σκορ στο 51-35. Βελτσίστας και Παπανικολάου έδωσαν «σφυγμό» στην ομάδα τους και μείωσαν σε 53-42, το οποίο ήταν και το σκορ έπειτα από το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Couvaliers δεν έδειχναν να χαλαρώνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, αντιθέτως η απόδοσή τους παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Ο Χαρίτος έκανε ένα πολύ καλό ματς, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +17 (64-47). Έχοντας… καβάτζα και το +6 του πρώτου παιχνιδιού, τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους για τους Couvaliers, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πλέον να έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του αποκλεισμού. Έτσι λίγο αργότερα το τελικό 71-61 ήρθε για να «σφραγίσει» και επίσημα την πρόκριση των Couvaliers στο Final Four της κατηγορίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Πάνος με 18 πόντους, 4 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανάργυρος Παπανικολάου με 16 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 16 ριμπάουντ.

Οι Couvaliers είχαν 16/32 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/13 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Indians μέτρησαν 17/44 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 12/21 βολές, 55 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα είχαν 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 μπλοκ.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Καζάνης 2(2ρ.), Κούκης 16(6ρ.), Πάνος 18(7ρ.), Πολίτης, Τσιρδήμος 3(3ρ.), Χαρίτος 23(5ρ.), Χριστοδούλου 9(3ρ.)

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 4(5ρ.), Βελτσίστας 11(2ρ.), Γάκος 2, Λαζαρίδης 2(9ρ.), Νικολάου 9(1ρ.), Ντάφλος 1(3ρ.), Παπανικολάου 16(16ρ.), Πρισιμιτζής 3, Σωτηρέλης 6(3ρ.), Τριαντάφυλλος 5(4ρ.), Χαραλαμπάκης 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.