Drunk Kings 12 19 11 21 - 63 -
Iron Maidan 15 15 18 10 - 58 -

Αποχαιρέτησαν με νίκη το 2023 οι Drunk Kings!

Εννιά έκαναν τις νίκες τους στην Development League οι Drunk Kings, αφού επικράτησαν των Iron Maidan σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Περιστερίου.

Σε χαμηλό τέμπο κυμάνθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, αφού και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες. Οι Iron Maidan ήταν καλύτεροι στα σημεία και με πρωταγωνιστές τους Α. Μακρή, Δ. Μακρή και Παληγιάννη προηγήθηκαν με 12-15. Για τους Drunk Kings ο Κάζης ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και πιο παραγωγικοί, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Κοκκινογούλη και Ζευγαρά και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (31-30). Οι "άσπροι" εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Παληγιάννη στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Δ. Μακρή, όμως έπρεπε να δώσουν μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια, με τους Κάζη και Αλεβίζο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση των Drunk Kings. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέβασαν στροφές και με πρωταγωνιστές τους Δ. Μακρή και Θ. Μαλτέζο προηγήθηκαν με 42-48 και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για τη νίκη.

Με κατάθεση ψυχής, σπουδαίες άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-10, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στην 9η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Κάζης ήταν αυτός που έκανε και πάλι την διαφορά, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Αλεβίζου και Ζευγαρά. Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και γνώρισαν μοιραία την 8η τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάζης με double double και 27 πόντους (7/14 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/9 βολές, 21 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/67 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/49 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Drunk Kings: Ζευγαράς 13 (2), Παπαϊωάννου 8, Κάζης 27 (3), Αλεβίζος 11, Κοκκινογούλης 4

Iron Maidan: Παληγιάννης 13, Δ. Μακρής 15 (1), Α. Μακρής 9 (1), Θ. Μαλτέζος 13 (3), Α. Μαλτέζος 8, Καλκοπέδης