30/09/2023
Kill Beer 18 20 17 20 - 75 -
Reptors 16 14 24 13 - 67 -

Αποχαιρέτησε το κύπελλο με 36άρα Τσελίκη η Kill Beer!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Kill Beer ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Basketaki Cup, επικρατώντας των Reptors με 75-67 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά εξαιρετικό ποιοτικά ματς.

Οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν από νωρίς ρυθμό, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα. Ελαφρώς καλύτερη στα πρώτα λεπτά ήταν η Kill Beer που βασίστηκε επιθετικά στους Τσελίκη (7π.), Μπογέα (6π.), Κοτσομύτη (3π.) και Ναλμπαντούδη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Reptors απάντησαν κυρίως με τα αδέρφια Κορρέ, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Kill Beer πάτησε το γκάζι και με επιθετικό κρεσέντο από τον μετέπειτα Betsson mvp Τσελίκη (13π.) έχτισε μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά. Οι Reptors, από την άλλη, ήταν αρκετά πολύφωνοι και βρίσκοντας λύσεις από τους Σακκά (5π.), Π. Κορρέ (4π.), Σακελλαρόπουλο (2π.) και Πατσουράκη (2π.) έκλεισαν το ημίχρονο στο -8. Σκορ ημιχρόνου, 38-30.

Μετά την ανάπαυλα οι Reptors διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, σκοράροντας 24 πόντους και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Β. Κορρέ (6π.), Π. Κορρέ (5π.), Σακελλαρόπουλο (5π.) και Πατσουράκη (4π.). Η Kill Beer αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, όμως ο Κοτσομύτης (10π.) φώναξε παρών επιθετικά και η ομάδα του παρέμεινε μπροστά, έστω και με βραχεία κεφαλή. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 55-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Kill Beer κατάφερε να φτάσει στη νίκη, αφού το μαρκάρισμα του Τσελίκη (12π.) παρέμεινε άλυτος γρίφος. Ο guard των γηπεδούχων ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο φινάλε του αγώνα και συνεπικουρούμενος από τους Μπογέα (3π.), Γκούνα (2π.) και Κοτσομύτη (2π.) χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Οι Reptors πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως τα καλάθια των Β. Κορρέ (6π.), Σακελλαρόπουλου (3π.), Π. Κορρέ (2π.) και Καίσαρη (2π.) δεν αποδείχθησαν αρκετά για το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 15/43 δίποντα, 11/29 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Reptors είχαν 29/63 δίποντα, 1/19 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τσελίκης με 36 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κορρές με 19 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Τουργέλης) : Γεωργιόπουλος, Γκούνας 2, Κοτσομύτης 17 (2), Μπογέας 17 (5), Ναλμπαντούδης 2, Σαλονίκας 1, Τουργέλης, Τσελίκης 36 (4).

Reptors (Πατσουράκης) : Καίσαρης 6, Κάππος, Κορρές Β. 19, Κορρές Π. 17, Κοτζακουλάκης, Πατσουράκης 6, Σακελλαρίδης 12 (1), Σακκάς 7.

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία της Kill Beer.