27/09/2020
Reddicolo 13 5 18 6 - 42 -
Destroyed Pistons 11 14 17 9 - 51 -

Αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι οι Destroyed Pistons!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Destroyed Pistons, καθώς για την τελευταία αγωνιστική του 12ου ομίλου επικράτησαν του Red-Dicolo με 42- 51 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτερο ήταν το Red-Dicolo στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Τσαπατάκη και 4 του Τούντα, προηγήθηκε με 11-4, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 13-11. Ο Σπανόπουλος με 6 πόντους και ο Καρατσίκος με 3 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, με τους Destroyed Pistons να ανεβάζουν αισθητά την απόδοσή τους και με ακόμη 7 πόντους του Σπανόπουλου, 4 του Ρουκουνάκη και 2 του Σαμψάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 18-25. Για τους γηπεδούχους τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν σε εκείνο το διάστημα οι Τσαπατάκης και Δημήτρης Γιαννούλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Πιστόνια δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 36-42, μετά από 5 πόντους του Πανταζή, 4 του Καρατσίκου, 4 του Ρουκουνάκη και τρίποντο του Καρέτση. Την ομάδα του Μακρή διατήρησαν ζωντανή στο τρίτο δεκάλεπτο οι 10 πόντοι του Τσαπατάκη και το τρίποντο του Τούντα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-42!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Destroyed Pistons να φεύγουν δίκαια με το ροζ φύλλο αγώνα από τον Κολωνό με 42-51, χάρη σε 6 πόντους του Ρουκουνάκη και 3 του Βερβαινιώτη. Δεν μπόρεσε το Red-Dicolo να απειλήσει στο τέλος τον αντίπαλο, αφού επιθετικά σημείωσε μόλις 46πόντους, με τον Τούντα να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Τσαπατάκη να προσθέτει 3

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, έχοντας 11/49 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/19 βολές, 15/37 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 18 λάθη.

Πολυτιμότερος για τo Red-Dicolo ο Τσαπατάκης με 25 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 6/14 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Destroyed Pistons ο Ρουκουνάκης με 11 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Red-Dicolo (Μακρής): Τσαπατάκης 25 (2), Καραγιάννης 1, Ζήσης, Λούτσος 2, Γιαννούλης Δ. 4, Μακρής, Τούντας 10 (2), Γιαννούλης Λ.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Καρέτσης 6 (1), Αντώνος 1, Καρατσίκος 7 (1), Σαμψάκης, Σπανόπουλος 13, Ρουκουνάκης 11 (1), Πανταζής 6 (2), Βερβαινιώτης 3

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για το ροζ φύλλο!