10/04/2022
Αλκοολικός Αστέρας 14 15 18 21 - 68 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 22 22 24 13 - 81 -

Αποχαιρέτησαν το χειμερινό και ετοιμάζονται για το καλοκαιρινό οι Γαλάτες!

Με το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς κέρδισαν εύκολα με 68-81 τον Αλκοολικό Αστέρα για την 18η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League, τερματίζοντας έτσι στην πέμπτη θέση, ενώ οι κιτρινόμαυροι υποβιβάστηκαν στην D2-League!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς με 8 πόντους του Λαδά, 4 του Μπετχαβά, 4 του Σταθάτου και άλλους τόσους του Φραντζεσκάκη, προηγήθηκαν με 14-22. Ο Αντωνόπουλος και ο Γιάννης με 6 πόντους έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Φώτου, 6 του Πλάκα και 5 του Λαδά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 29-44. Τον Αλκοολικό Αστέρα κράτησε όρθιο σε εκείνο το σημείο το δίδυμο Γιάννη – Αντωνόπουλου, με τον πρώτο να σκοράρει 8 πόντους και τον δεύτερο 7.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ανυπότακτοι Γαλάτες φρόντισαν να κλειδώσουν τη νίκη, όταν με 7 νέους πόντους του Λαδά, δύο τρίποντα του Φώτου, 5 πόντους του Γαλάνη και 4 του Φραντζεσκάκη, έφτασαν στο +21, 47-68. Δεν μπόρεσαν οι κιτρινόμαυροι να μαζέψουν την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 7 πόντους του Αντωνόπουλου και τους 6 του Γιάννη. Σκορ τρίτης περιόδου 47-68!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Ανδρικόπουλου κατέβασε ταχύτητα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 68-81, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λαδά, Φώτου, Γαλάνη, Πλάκα και Φραντζεσκάκη. Για το συγκρότημα του Σκλάβου στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιάννης, Αργύρης, Αντωνόπουλος και Πρωτόπαπας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 23/48 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 27/56 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Γιάννης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 13/19 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Γαλατών ο Λαδάς με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 8/18 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 12 (!) ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Αντωνόπουλος 26 (4), Λουκόπουλος 1, Σκλάβος, Αργύρης 7 (1), Γιάννης 27, Τσαμακίδης 4, Πρωτόπαπας 3

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Πλάκας 10 (1), Μπετχαβάς 4, Γαλάνης 7 (1), Φώτου 15 (3), Σταθάτος 8, Λαδάς 25 (2), Φραντζεσκάκης 12

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!