29/12/2023
Proboraptors 14 21 12 14 - 61 -
Trailers 16 12 10 13 - 51 -

Θα χάσουν άραγε ποτέ οι Proboraptors;

Πρωτοχρονιά αήττητοι θα κάνουν οι Proboraptors μιας και ούτε οι Trailers κατάφεραν να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα τους αναγκάσει στην πρώτη τους ήττα. Οι Proboraptors επικράτησαν 61-51 και έτσι θα πουν «αντίο» στο 2023 όντας στην κορυφή του 2ου ομίλου της Development 2 League με 15 νίκες και 0 ήττες συνολικά! Οι Trailers από την μεριά τους χάλασαν ένα σερί τριών σερί νικών και έπεσαν έτσι στο 8-6.

Στα του παιχνιδιού, ο Αβούρης ξεκίνησε καλά το ματς και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-5. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και έφεραν το ματς στην ισοπαλία (13-13), ενώ λίγο αργότερα ο Παπαδόπουλος με τρίποντη εκτέλεση έβαλε μπροστά την ομάδα του με 14-16. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Για λίγα λεπτά στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Trailers κράτησαν το προβάδισμα, αλλά η αντίδραση ήρθε από τους γηπεδούχους με τους Κατσιμίχα και Βαλέντζη να πηγαίνουν το σκορ στο +6(27-21). Ο Αβούρης εξακολουθούσε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικός και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +9(35-26). Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Βλάχου ο οποίος έγραψε το 35-28.

Οι Trailers έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Βλάχος έγραψε το 37-36. Όμως στο σημείο εκείνο ο Αβούρης «κουβάλησε» και με τρία σερί δικά του καλάθια πήγε τους Proboraptors στο 43-36. Ο Σταυριανάκης μείωσε για λίγο σε 45-38, αλλά η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν στα χέρια τους ένα +9 έπειτα από ακόμα ένα καλάθι του Αβούρη που διαμόρφωσε το 47-38.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο έβλεπαν πως οι Proboraptors δεν «λύγιζαν». Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν την απόσταση και σε διψήφιο νούμερο, καθώς ο Αβούρης έκανε το 56-46. Η καλή διαχείριση που έκαναν επίσης οι Proboraptors στα τελευταία λεπτά τους επέτρεψε να φτάσουν τελικά στη νίκη με 61-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αγησίλαος Τσουκαλάς με 14 πόντους, 3 ασίστ, 9 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Trailers εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Proboraptors είχαν 22/54 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Trailers μέτρησαν 14/40 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 5/14 βολές, 38 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 26(11ρ.), Βαλέντζης 3(10ρ.), Κατσιμίχας 11(5ρ.), Κουνενιδάκης 3(4ρ.), Τραϊφόρος 4(2ρ.), Τσουκαλάς 14(9ρ.)

Trailers (Γεωργούντζος): Αντωνίου, Βέρρας, Βλάχος 13(6ρ.), Ζαφρακόπουλος 4(4ρ.), Παπαδόπουλος 21(3ρ.), Πυριόχος 6(9ρ.), Σταυριανάκης Ν. 7(2ρ.), Τσιλίδης

Τι μας άρεσε: Το πως οι Proboraptors έβρισκαν τρόπο να ξεφύγουν κάθε φορά που οι Trailers απειλούσαν.