06/05/2023
Athens Bucks 16 18 15 9 - 58 -
Komic n Tragic 10 10 13 6 - 39 -

Άρεσαν στην πρεμιέρα οι Athens Bucks!

Παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Athens Bucks έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση επί των Summer Tragics με 58-39. Οι Athens Bucks δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα στην αναμέτρηση και έτσι οι υποχρεώσεις στην Summer Development League ξεκίνησαν ιδανικά με αυτή την πρώτη νίκη. Οι Summer Tragics από την μεριά τους έδειξαν πως χρειάζονται ακόμα λίγο χρόνο για να «δέσουν» και να βρουν τα πατήματά τους.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν «κεφάλι» έπειτα από το 10-8 δια χειρός Φωτεινού. Αμανατίδης και Αποστολόπουλος «μίλησαν» αργότερα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο 16-8, λίγο πριν ο Ντρες σκοράρει και γράψει το 16-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφιο (21-10). Λάζος, Αποστολόπουλος και Φωτεινός μπόρεσαν να δημιουργήσουν απειλές στην άμυνα των αντιπάλων τους και κάπως έτσι οι Athens Bucks κρατούσαν την απόσταση στους 10 πόντους. Οι Summer Tragics όσο και αν προσπάθησαν να πλησιάσουν, δεν κατάφεραν κάτι μέχρι την ανάπαυλα καθώς το σκορ έδειχνε 34-20.

Ο Τσιώγκας τα έδωσε όλα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, όμως απέναντι του είχε τους Πούγια και Βερώνη οι οποίοι κρατούσαν την ψυχολογία ψηλά, αλλά και την ομάδα τους στο +16 (43-27). Ο Πούγιας ήταν εξαιρετικός κοντά στο καλάθι, με τους Athens Bucks να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 49-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κάπως και οι ομάδες χάλασαν τα ποσοστά τους. Βερώνης και Παπαδόπουλος πρωταγωνίστησαν στο σκοράρισμα στα τελευταία δέκα λεπτά, με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται μέχρι το φινάλε και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 58-39.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Πούγιας με 11 πόντους, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους Summer Tragics ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Athens Bucks είχαν 14/34 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 6/17 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη. Οι Summer Tragics ολοκλήρωσαν το ματς με 15/45 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 6/13 βολές και 37 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αποστολόπουλος 7(5ρ.), Πούγιας 11(4ρ.), Χριστόπουλος 1(1ρ.), Λυραντωνάκης 1(4ρ.), Γκορίτσας, Φωτεινός 10(4ρ.), Καρταλίδης 5(2ρ.), Δανιάς, Αμανατίδης 5(8ρ.), Βερώνης 13(2ρ.), Λάζος 5

Summer Tragics (Παπαντώνης): Κωνσταντίνου 4(1ρ.), Τσαμουράς 4(4ρ.), Σπυράτος, Ντρες 6(10ρ.), Παπαδόπουλος 13(7ρ.), Παπαντώνης 2(6ρ.), Ακτύπης 4(4ρ.), Τσιώγκας 6(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η όρεξη που έβγαλαν αμφότερες οι ομάδες στην πρεμιέρα τους στο Summer League.