24/09/2022
Χάνειball 6 13 11 22 - 52 -
ESDDA Graduates 10 9 8 27 - 54 -

Άρεσε η νέα έκδοση των ESDDA Graduates!

Στο κλειστό του Πικερμίου στη πρεμιέρα της Development2 League, οι ESDDA Graduates έκαμψαν την αντίσταση της Χάνει ball με σκορ 52-54  .

Οι φιλοξενούμνοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικόλαο Ναρλή, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ , 4-0 και 6-2 , για να έρθει η αντίδραση τον ESDDA, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν σερί 0-8, κλείνοντας τη περίοδο στο συν τέσσερα, 6-10 . Οι Σκενδέρογλου και Λιόσης πέτυχαν από 3 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Καραμπάς .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι <<οράνιε>> αύξησαν την απόσταση που τους χώριζε έναντι των αντιπάλων τους στους έξι πόντους, 11-17 , οι γηπεδούχοι με τον Καραμπά να ηγείται των προσπαθειών τους επέστρεψαν και προσπέρασαν με δύο, 19-17 , με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 19-19 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ναρλής με 4 πόντους, ενώ 6 είχε ο Καραμπάς .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου τη σκυτάλη της πρωτοπορίας, 27-22, οι παίκτες του Τσίτσιρα έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα, 27-27, ενώ με μια βολή του Γιάννη Χριστόπουλου και ένα καλάθι του Μπελεφάντη, η Χάνει ball έκλεισε τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα τριών πόντων, 30-27 . Ο Ναρλής πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Μπελεφάντης είχε 4 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και προσπέρασαν στο σκορ, 32-34, εν συνεχεία με πρωταγωνιστές τους Λιόση και Σαπουτζή αύξησαν τη διαφορά στους εφτά, 42-49 και 43-50, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια παλληκαρήσια και συνάμα δίκαιη νίκη στη πρεμιέρα της Development2 League με σκορ 52-54.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Ναρλής με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Χριστόπουλος είχε 7 πόντους και 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι ESDDA Graduates είχαν 10/17 δίποντα , 4/19 τρίποντα , 14/21 βολές , 40 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 10 κλεψίματα , 5 κοψίματα και 13 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/34 δίποντα , 4/16 τρίποντα, 12/17 βολές, 41 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη .

Χάνει ball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Μπελεφάντης 4, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 12, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος (Σεραφείμ) 7, Γιάννης Χριστόπουλος 7, Δημήτρης Χριστόπουλος 5, Καραμπάς 17, Κότσιφας .

ΕSDDA Graduates(Τσίτσιρας) : Λιόσης 14, Σαπουτζής 4, Μηνάς 2, Τσίτσιρας, Νανόπουλος, Ναρλής 15, Ζαχαριάδης 2, Σκενδέρογλου 7, Γκαμάρης 6, Καννελόπουλος, Τσακίρης  .

Τι μας άρεσε : Τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα των νικητών, μετά από εισήγηση της αλεπούς των πάγκων, Μπάμπη Τσίτσιρα !