22/09/2022
Gladiators 8 4 21 12 - 45 -
Black Mamba 11 21 6 20 - 58 -

Άρεσε στη πρεμιέρα το Black Mamba!

Στο Basketaki Arena για το Basketaki Cup , το Black Mamba ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση , καθώς έκαμψε την αντίσταση των Gladiators με σκορ 45-58  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Δέδε , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Δέδε και Μπολοτάκη πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 0-2 και 2-6 , για να έρθει η αντίδραση των γηπεδούχων , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-5 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον 3 , 8-11 . Οι Δέδες και Μπολοτάκης πέτυχαν από 5 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ρούσσος είχε 4 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης το Mamba μπήκε με το ποδι κολλημένο στο γκάζι , είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που του τέθηκε στο παρκέ , πίεσε στην άμυνα , έκλεψε μπάλες , έτρεξε με απόλυτη επιτυχία το γήπεδο και σκόραρε με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των είκοσι πόντων , 12-32 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φώτογλου με 5 πόντους , ενώ από 2 είχαν οι Ρούσσος και Μισιχρόνης  .

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Gladiators , αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τους Τσακίρη και Πρίτσο να πραγματοποιούν εκπληκτική εμφάνιση και στις δύο πλευρές τους γηπέδου έριξαν τη διαφορά στους δώδεκα , 24-36 , ενώ με ένα επιμέρους 9-2 βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης στο μείον πέντε , 33-38 . Ο εξαιρετικός Τσακίρης πέτυχε 9 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δέδες και Μπολοτάκης είχαν από 2 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες το κόουτς Μπασδάνη μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περεταίρω δικαίωμα αντίδρασης στους αντιπάλους τους , κράτησαν το προβάδισμα αυξάνοντας τη διαφορά στους δεκατέσσερις , 36-50 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση στη φετινή σεζόν με σκορ 45-58 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δέδες με 17 πόντους , 14 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 ασίστ  , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Μισιχρόνης είχε 10 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Το Black Mamba είχε 15/49 δίποντα , 3/19 τρίποντα , 19/37 βολές , 57 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 8 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 5 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/65 δίποντα , 3/21 τρίποντα , 6/17 βολές , 41 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 1 κλέψιμο , 4 κοψίματα και 9 λάθη .

Gladiators(Μισιχρόνης): Αναστασόπουλος , Αρφαράς , Βαταλίδης , Λαδάς 3 , Μισιχρόνης 10 , Νάννος , Πρίτσος 10 , Ρούσσος 6 , Δαλιάνης , Τσακίρης 14 , Χρστόπουλος 2 .

Black Mamba(Παντελής Μπασδάνης) : Chemntan , Δέδες , Δανίκογλου , Καριώτης 4 , Μαρίτσας , Μονέος , Μουσούλης 5 , Βασίλης Μπασδάνης 5 , Μπολοτάκης 7 , Ρεπάνης Φώτογλου 5  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Δέδε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης , αλλά και το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Τσακίρη και Πρίτσου !