13/09/2021
La Bola De Papel 17 19 20 13 - 69 -
Old Firm BC 14 12 19 9 - 54 -

Αρέσει η νέα La Bola!

Αργά το βράδυ του Σαββάτου, στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου του Basketaki Cup, η La Bola De Papel με νέες προσθήκες έπαιξε ωραίο μπάσκετ και επικράτησε σχετικά εύκολα με 69 – 54 των ελλιπέστατων Old Firm.
Ανοιχτό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν καλά στην επίθεση. Οι Old Firm πατούσαν καλύτερα στα πρώτα 5 λεπτά με τρίποντο του Ντραγκότι και καλάθια από Κούτσικο, Αναχουρλή και Λιάρα. Η La Bola δεν άργησε να αντιδράσει και με τους Κούτρα(4) , Τσουκάλη(7) και Κοντινό να ηγούνται στην επίθεση πήραν προβάδισμα με 17-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν για τα καλά τα ηνία του αγώνα και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τσουκάλη(4), Χατζημωράκη(5) και Κούτρα(7) πήγαν με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια(36-26). Ντραγκότι με τρίποντο και Κούτσικος (5) πάλευαν για τους Firm.
Με δύο βόμβες του Ντραγκότι και βολές του Μουγκαράκη μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, αλλά η άμεση αντίδραση της La Bola με τον μπόμπερ Κούτρα να βάζει τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και 14 πόντους συνολικά εκτόξευσαν την διαφορά στους 17(54 – 37). Με καλάθι του Χατζηνωράκη από την από την μία και Μουγκαράκη(4), Λιάρα, Ντραγκότι να σκοράρουν αποπ την άλλη, έκλεισε το τρίτο δεκαλεπτο(56-45).
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Old Firm προσπαθούσαν να μειώσουν και να μπουν πιο δυνατά στο ματς με Λιάρα, Κούτσικο και Αναχουρλή μα βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως η La Bola με τον Χατζημωράκη (6) να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και τον Κούτρα να βρίσκει ακόμα ένα τρίποντο, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης, διαμορφώνοντας το τελικό 69 – 54.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λάμπρος Κούτρας με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αναχουρλής με 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.
Η La Bola είχε 30 / 51 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεςε σε 8 λάθη.
Οι Old Firm είχαν 19 / 43 δίποντα, 7 / 28 τρίποντα, 9 / 17 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
La Bola De Papel(Μαρινάκης): Τσούκαλης 13 (5ας.), Βιδάλης 4, Χατζημωράκης 16(14ρ,4 ας.)Κοντινός 10 (7ρ.), Φλώρος (3ας.), Μαρινάκης (7ρ.), Κούτρας 26(8ρ.).
Old Firm(Ντραγκότι): Μουγκαράκης 13 (7ρ,4ας),Κούτσικος 12(7ρ.)Λιάρας 9 (13ρ.) Αναχουρλής 6 (7ρ.), Ντραγκότι 14, Σήττας.
Τι μας άρεσε: Η ποιότητα που έβγαλε η La Bola και το ωραίο κλίμα της αναμέτρησης.