23/06/2022
Most Wanted 17 18 20 21 - 76 -
Kavlanta Hawks 22 16 7 17 - 60 -

Αρέσουν οι Most Wanted!

Το βραδάκι της Τετάρτης 22 Ιουνίου στο Basketaki Arena, οι Most Wanted έβγαλαν ωραία πραγματάκια στο παρκέ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν σχετικά εύκολα στην νίκη με 76-60 απέναντι στους Kavlanta Hawks.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν πολύ όμορφο και γρήγορο με τους Kavlanta να έχουν προβάδισμα με 17 – 22. Ο Σοφούλης ήταν σε εξαιρετική κατάσταση με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, με τους Παπαδημητρόπουλο και Λιώδη να ακολουθούν με 4 και τον Καραγιάννη να βάζει ένα τρίποντο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Most, είχαν κινητήριο μοχλό τον Διονυσόπουλο, με την τριάδα, Κωνσταντίνου(5),Παπαδόπουλο(4), Κουσάκη(4)να ξεχωρίζουν στην επίθεση.

Οι Hawks μπήκαν πολύ δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Σοφούλη να βάζει ακόμα 8 πόντους, τον Κολυβά ένα τρίποντο και τον Τζώρτζη καλάθι από κοντά, ξέφυγαν ακόμα και με 14. Στην συνέχεια οι Most ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, εκμεταλλεύτηκαν το transition και με το δίδυμο Νικολάου με 8 και Παπαδόπουλου με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πλησίασαν 35 – 38.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι Most Wanted την τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να πηγαίνει στο + 10.Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα με εφτά διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν. Οι Hawks είχαν τεράστια προβλήματα, με τον Σοφούλη να βάζει 5 πόντους και τον Τζώρτζη ένα καλάθι για το 55-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kavlanta προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Τζώρτζη μπροστάρη με 7 πόντους και τον Σοφούλη από κοντά με 5, αλλά οι Most δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Ο Διονυσόπουλος συνέχιζε να οργανώνει εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του, Νικολάου και Παπαδόπουλος ήταν τα πρώτα βιολιά με 6 πόντους και με βοήθειες από Κωνσταντίνου(4), Κουσάκη(3), έφτασαν στο τελικό 76-60.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Διονύσης Διονυσόπουλος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Most είχαν 31 / 59 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ , μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Hawks είχαν 10 / 34 δίποντα, 11 / 35 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Διονυσόπουλος 6(13ρ-8 ασίστ),Ελευθεράκης 2, Κάλλας 6, Κουσάκης 9(8ρ.), Κωνσταντίνου 11, Νικολάου 16, Παπαδόπουλος 20, Παπακωνσταντίνου 6.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Καραγιάννης 6(7ρ.), Κολυβάς 3, Λιώδης 4(7ρ.), Παπαδημητρόπουλος 7(8ρ.), Σοφούλης 29, Τζώρτζης 11(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η χημεία που δείχνει να έχει η ομάδα του Σάκη.