19/10/2024
Λεγάμενοι BC 21 18 18 13 - 70 -
Ποσειδωνία 19 11 23 12 - 65 -

Αρέσουν οι ανανεωμένοι Λεγάμενοι!

Εξαιρετικός ρυθμός στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να είναι αρκτεά εύστοχες. Ο Καρτσωνάκης μπήκε ζεστός στο ματς με επτά σερί πόντους, με την Ποσειδωνία όμως να έχει το προβάδισμα (7-11). Ο Γκανιάτσας έδωσε το προβάδισμα στους Λεγάμενους (15-13), για να απαντήσει με έξι συνεχόμενους πόντους ο Ζάγκας (17-19). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πήραν ξανά προβάδισμα (22-25). Οι γηπεδούχοι όμως, με καλή άμυνα, γύρισαν το ματς και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 39-30.

Το όμορφο θέαμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκανιάτσας έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στους Λεγάμενους (43-32). Η Ποσειδωνία όμως δεν παράτησε το ματς και μείωσε στο καλάθι, με τη λήξη του δεκαλέπτου (57-55).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα σε κάθε φάση. Ο Καρτσωνάκης ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών στις τελευταίες κατοχές και έτσι οι Λεγάμενοι πήραν τη νίκη με 70-65, σε μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Καμαριωτάκης με 11 πόντους, 19 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Θύμιος με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Σιγάλας 2, Στάντζος, Λάγιος 6, Δημουλιάς 7, Καμαριωτάκης 11, Βρεττάκος 4, Καρτσωνάκης 21, Γκανιάτσας 19, Σκαμαγκάς.

Ποσειδωνία (Ζάγκας): Θύμιος Δ. 14, Αλαφούζος, Ρέπας 3, Ζάγκας 15, Θύμιος Χ. 14, Μεΐδάνης 12, Καραβάκης 5, Novara 2.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός και οι όμορφες συνεργασίες των δύο ομάδων.