23/10/2022
Melisses BC 7 16 19 16 - 58 -
Winston Wizards 14 8 13 20 - 55 -

Αρέσουν τα θρίλερ στις Melisses!

Κυριακή μεσημεράκι 23 Οκτωβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τον νικητή να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Μέλισσες κατάφεραν και πάλι να αποδράσουν με το δίποντο, με 58 – 55 κάνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι Wizards πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με την τριάδα Καζά(5), Νταή(5) και Αποστολόπουλο(4) να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν με 7 – 14. Για τις Μέλισσες που δεν ξεκίνησαν και τόσο καλά το παιχνίδι, ένα τρίποντο πέτυχε ο Σ. Μπουγιούκος κι από ένα καλάθι Γανωτάκης και Φράγκος.

Άλλαξε εντελώς η εικόνα της αναμέτρησης στην δεύτερη περίοδο, με τις Μέλισσες να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Α. Μπουγιούκο με 5 και Γαρυφαλλάκη με 4 πόντους αντίστοιχα να είναι μπροστάρηδες, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 22. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Wizards δυσκολεύονταν να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι, με τον Καζά μόνο να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Οι Μέλισσες έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Δούκα, 4 πόντους του Γανωτάκη και καλάθια από Κοντοπάνο – Γαρυφαλλάκη, έστειλαν την διαφορά στο + 12. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τρίποντα από Αποστολόπουλο(2) και Φράγκο για να έρθουν οι γηπεδούχοι με τον Γαρυφαλλάκη να βάζει ακόμα 4 πόντους, για το 42 – 35.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου , οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Αποστολόπουλου και βολή του Καζά μείωσαν 42 – 40, για να έρθει άμεση απάντηση από τις Μέλισσες με 4 του Α.Μπουγιούκου και δίποντο του Δούκα για το 48 – 40. Στη συνέχεια οι Wizards με τον Καζά πρωταγωνιστή με 6 πόντους, τον Νταή να βάζει ένα τρίποντο και τον Αποστολόπουλο καλάθι από κοντά, πήραν δύο φορές προβάδισμα στην αναμέτρηση, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Σ. Μπουγιούκο να βγαίνει και πάλι μπροστά στα δύσκολα με 6 τεράστιους πόντους και καλάθια από Γανωτάκη – Δούκα, έφτασαν στην πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη με 58 – 55.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάνος Γανωτάκης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Φράγκος με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Melisses είχαν 23/40 τρίποντα, 2/18 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ , μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Wizards είχαν 9/23 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/21 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Melisses(Σ.Μπουγιούκος): Γανωτάκης 8(7ρ.), Γαρυφαλλάκης 10, Δούκας 9, Κοντοπάνος 4, Μπάνος, Α. Μπουγιούκος 4(8ρ.), Σ.Μπουγιούκος 11, Μπουροβίλης 2, Φράγκος 4.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 10, Καζάς 18(9ρ.), Καπετάνος 4, Νταής 12(7ρ.), Σαλωμίδης , Φράγκος 5.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού , το πάθος των ομάδων και τα τελευταία συγκλονιστικά λεπτά!