21/07/2021
Gunners 12 13 14 18 - 57 -
Pressof BC 15 22 18 20 - 75 -

Αργούν οι διακοπές για την Pressof!

Εκμεταλλευόμενη τις πολλές απουσίες των αντιπάλων και παίζοντας ωραίο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης, η Pressof κέρδισε εύκολα την πεντάδα των Gunners με 57-75 και πέρασε στα προημιτελικά της Summer Development League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Reload!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-15 υπέρ της Pressof, χάρη σε 4 πόντους του Παραρά και 4 του Τρατολάτη. Η τριπλέτα Ρίκου (5π), Καραμπέτσου (4π) και Πάνια (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Ντεμίρη (7π), Μπαλάσκα (5π), Παραρά (4π) και Χατζίδη (4π), έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 19-37. Το μόνο που κατάφεραν οι Gunners πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 12, 25-37, με τον Πάνια να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Ρίκο 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλάσκα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με νέους 6 πόντους του Παραρά και 4 του Χατζίδη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 39-55. Ο Καραμπέτσος με 9 πόντους πάλευε για τους Κανονιέρηδες στην τρίτη περίοδο για να κρατήσει όρθια την ομάδα του, ένα τρίποντο είχε ο Πάνιας και 2 πόντους ο Ρίκος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η Pressof έφτασε εύκολα στη νίκη με 57-75, έπειτα από 5 πόντους του Τσιλιώνη, 4 του Παραρά, 4 του Τσορτού και τρίποντο του Νομικού. Για τους Gunners στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καραμπέτσος και Κωστακιώτης με 10 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 18/41 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/11 βολές, 27/42 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Gunners ο Καραμπέτσος με 25 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Hall of Brands mvp της Pressof ο Παραράς με 20 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 8/9 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Gunners (Καραμπέτσος): Πάνιας 11 (3), Καλογιαννίδης 2, Κωστακιώτης 6, Καραμπέτσος 25 (3), Ρίκος 13

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 7 (1), Τρατολάτης 4, Μπαλάσκας 7 (1), Τσορτός 7, Νομικός 3 (1), Ντεμίρης 11 (1), Χατζίδης 10, Καραντζιάς 6, Παραράς 20

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που εμφάνισε σε όλη την διάρκεια του αγώνα η Pressof, χωρίς να έχει τις κλασικές τάσεις αυτοκτονίας!