26/06/2024
Anonymous BC 14 19 15 13 - 61 -
Proboraptors 13 6 15 11 - 45 -

Αργούν ακόμα οι διακοπές για τους Anonymous!

Μία νίκη-«χρυσάφι» που τους εξασφάλισε τη θέση που οδηγεί στα playoff της Summer Evolution League πήραν οι Anonymous, που το βράδυ της Τετάρτης 26 Ιουνίου επικράτησαν με 61-45 επί των Proboraptors. Οι γηπεδούχοι (4-6) έδειξαν σαφώς καλύτερη εικόνα και μάλιστα υπερκάλυψαν τη διαφορά από το ματς του πρώτου γύρου, με αποτέλεσμα να συνεχίζουν τη καλοκαιρινή προσπάθειά τους. Από τη πλευρά τους οι Proboraptors (4-5) πηγαίνουν σε ένα ματς «ο θάνατος σου, η ζωή μου» κόντρα στα Ano Liosia και αν πάρουν τη νίκη θα κάνουν δικό τους το «εισιτήριο» για τα playoff.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί των φιλοξενούμενων (0-6), ωστόσο ο Φραγκίσκος Πρισιμιτζής έβαλε τα πρώτα καλάθια των γηπεδούχων για να ακολουθήσει ο Αναστάσιος για το 6-8. Ο Μανωλέας βρήκε σκορ από μακριά, ενώ ο Μαράντζας από την άλλη πλευρά έκανε καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα και το σκορ έφτασε στο 9-13. Οι Anonymous κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου, όταν το σκορ έγραψε 14-13.

Ο Μπουτσικάκης έβαλε το πρώτο του σουτ πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Βάνα και τον Αναστάσιο Πρισιμιτζή ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (24-13), με το σερί των γηπεδούχων να έχει φτάσει πλέον στο 15-0! Ο Μαράντζας μετά από ώρα έβγαλε από την αδράνεια τους φιλοξενούμενους, ωστόσο έγιναν πολλά λάθη από τη πλευρά τους και το σκορ ανέβηκε κι άλλο (29-15). Οι Anonymous πήγαν τελικά στο ημίχρονο με το υπέρ τους 33-19.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ουζουνίδη να ανεβάζει απόδοση και τον Μανωλέα να παίρνει σωστές επιλογές από κοντά, αλλά και από μακριά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο 42-25. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα γρήγορος στο δεκάλεπτο αυτό, με τους Βάνα και Ουζουνίδη να εξακολουθούν να δίνουν λύσεις στη επίθεση και έτσι μετά το πέρας της περιόδου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 48-34.

Η αστοχία κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Proboraptors μείωσαν στους 10 πόντους (48-38), ενώ λίγο αργότερα ο Μουσούντας έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (50-41). Το τρίποντο του Ουζουνίδη και το δίποντο του Φραγκίσκου Πρισιμιτζή, όμως, απομάκρυνε ξανά τους γηπεδούχους (55-41). Αυτή η «απόσταση ασφαλείας» παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ματς, με τους Anonymous να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 61-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Πρισιμιτζής με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τους Proboraptors ξεχώρισε ο Νικόλαος Βαλέντζης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Anonymous (Μπουτσικάκης): Βάνας 7(8ρ.), Μανωλέας 9(3ρ.), Μάτζιαρης 1(5ρ.), Μπακάλης 5(2ρ.), Μπουτσικάκης 6(2ρ.), Ουζουνίδης 13(8ρ.), Πρισιμιτζής Φ. 8(5ρ.), Πρισιμιτζής Α. 12(16ρ.)

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 12(6ρ.), Βαλέντζης 8(8ρ.), Βασιλείου, Μαράντζας 11(9ρ.), Μουσούντας 12(5ρ.), Ντολαπτσής, Τραϊφόρος 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες που είδαμε ανά διαστήματα στο παιχνίδι!