29/01/2023
Λύκοι 15 16 24 16 - 71 -
Flying Circus 10 18 8 14 - 50 -

Άρη, τί έχεις φτιάξει?

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που έδωσε τη διαφορά και τη νίκη στους Λύκους, με το 71-50 να... αδικεί λιγάκι τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι για ένα ημίχρονο διεκδικούσαν επί ίσοις όροις την αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ!

Αναγνωριστική όσο και... ισορροπημένη η αναμέτρηση στα πρώτα δέκα λεπτά, με τον Πάτρα να μπαίνει και να ξεχωρίζει για Λύκους, με τον Σωτηρόπουλο από την άλλη να δίνει τις... μάχες του κάτω από τα καλάθια με τον Αλεξάκη, με τους γηπεδούχους του Άρη Σάββα να προηγούνται με 15-10.

Ο Λαγκάδας με ανεβασμένες αρμοδιότητες στον δημιουργικό τομέα και οι Πέτσης και Σωτηρόπουλος στον... εκτελεστικό κρατούσαν κοντά τους Circus, με το δίδυμο Σάββα-Κουρούβανη να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-28.

Ένας... σεληνιασμένος Πάτρας πήρε τη μπάλα και εκτέλεσε, με το παιχνίδι να αλλάζει ξανά μορφή και τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο. Οι όμορφες προσπάθειες του Κάκια βρήκαν απάντηση από τον Καρακώστα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 55-36.

Ανοιχτό παιχνίδι, ανοιχτές άμυνες και τρέξιμο! Όλα τα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, με τη μεγάλη διαφορά να μη χαλάει το παιχνίδι, αντιθέτως να μας χαρίζει όμορφες φάσεις και το 71-50 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Πάτρας με 17 πόντους, ένα ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη. Από Circus ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κάκιας με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 25/49 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 3/4 βολές, 41 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/30 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/18 βολές, 24 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 8 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Κουρούβανης 6, Κούβελας 8, Δρόσος 2, Καρακώστας Αλ. 8, Καχριμάνης 3, Στριμπούλης, Καρακώστας Αν. 7, Πάτρας 17, Χαροκόπος 6, Σάββας 2, Χαραλαμπίδης 6, Αρβανίτης 6.

Flying Circus (Πιπιλής): Λαγκάδας 1, Σωτηρόπουλος 13, Αλεξάκης 12, Κάκιας 16, Πιπιλής 3, Πέτσης 5.

Τί μας άρεσε : Ο ελεύθερος ρυθμός του παιχνιδιού και τα 2 τρίποντα του Αρβανίταρου!