06/11/2022
Drunk Kings 12 12 11 10 - 45 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 21 10 6 - 50 -

Αριστ(αί)ος για ακόμη μια φορά!

Ρυθμός, ένταση, γρήγορο μπάσκετ και μπασκετικό.. ξύλο είχε το μενού στο ΣΕΦ το βράδυ της Κυριακής, με τον Αρισταίο να επικρατεί με 45-50 των Drunk Kings

Τούντας και Βασίλης Παούρης έδωσαν σκορ για την παρέα του Δεμένεγα, ο Γιώργος Παούρης ακολούθησε στη συνέχεια και ο Αρισταίος πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-13 και τους Kings να ψάχνουν ρυθμό μέσα από τα σουτ του Κοττά (2).

Κρατούσε το προβάδισμα ο Αρισταιος με τον Gjini νς βρίσκει στόχο από την περιφέρεια και την άμυνά του να... τρώει σίδερα! Κοττάς και Καζής ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών των "Βασιλιάδων", με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-34 και τον Βαλερά να ξεχωρίζει προς το τέλος για Αρισταίο.

Η ένταση ανέβηκε και... συνεπήρε τους παίκτες των δύο ομάδων με τους Κοττά και Βαλερά (1) να είναι ένα... κλικ πιο συγκεντρωμένοι και να σκοράρουν για τις δύο παρέες, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 35-44 για Αρισταίο.

Εκεί ο Αρισταίος σε ένα φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς επικράτησε με το τελικό 45-50 και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του, απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη. Από Kings ξεχώρισε ο Λεωνίδας Κοττάς με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/26 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 7/17 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 26 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/39 δίποντα, 6/31 6/31 τρίποντα, 6/11 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 15 κλεψίματα και 17 λάθη.

Drunk Kings (Σακκάς): Καζής 6, Αμπλάς 6, Αλεβίζος 4, Σακκάς, Θεοχάρης 4, Καμπράνης, Κοττάς 25, Καραντώνης, Ανδρέου.

Αρισταίος (Δεμένεγας) Gjini 6, Παούρης Γ. 11, Βαλεράς 8, Γκορόγιας 7, Παούρης Β. 3, Ρουσουνέλος 1, Τούντας 7, Ψημίτης, Μουλαρογιάννης 7.

Τί μας άρεσε : Τί όμορφο παιχνίδι, τί ρυθμός!