05/03/2023
Reptors 13 17 15 27 - 72 -
Young Ballers BC 9 22 28 22 - 81 -

Αρνητές ήττας οι Young Ballers!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Young Ballers πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν των Rapetors με σκορ 72-81!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Μιχαήλ Βούλγαρη με 22 πόντους, 23 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μάριος Δόβας είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι μπήκανε στο κλειστό των βορείων προαστίων με σκοπό να στριμώξουν την ομάδα του Στεφανάκου στα σχοινιά, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 13-9. Ο Δόβας αποτέλεσε το σημαντικότερο  κομμάτι του επιθετικού παζλ των Rapetors, πετυχαίνοντας 7 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι Ballers παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Βούλγαρη με 4 πόντους.

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στους Young Ballers, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 17-22. Οι Παππάς και Τσάταλης πραγματοποίησαν ένα τρίποντο πάρτι με καλεσμένους τους Rapetors, πετυχαίνοντας 9 και 7 πόντους αντίστοιχα και βοηθώντας παράλληλα την ομάδα τους να οδηγηθεί στην ανάπαυλα με προβάδισμα βραχείας κεφαλής με σκορ 30 – 31. Από την άλλη πλευρά, οι Δόβας και Παύλος Κορρές αποτέλεσαν τους κυριότερους λόγους που οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν στο κλειστό των Μελισσίων όλες τις τύχες του πλούσιου ταλέντου που τους χαρακτηρίζει ως ομάδα, καθώς ανέβασαν την ένταση  στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και κατάφεραν να κλείσουν την προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν δεκατέσσερα με σκορ 45-59. Ο Τσάταλης(10π) συνέχισε να βομβαρδίζει τον αντίπαλο έξω από τη γραμμή των 6.75, ενώ και ο Βούλγαρης(9π) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κατά τα δύο καλάθια.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Στεφανάκου κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 72–81.

Οι Young Ballers είχαν 15/43 δίποντα, 13/33 δίποντα, 12/19 βολές, 50 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 25/49 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/11 βολές, 37 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη.

Rapetors(Σακελλαρόπουλος): Αντωνόπουλος, Δόβας 25, Καίσαρης 3, Ευάγγελος Κορρές 18, Παύλος Κορρές 17, Κατσουράκης 4, Σακελλαρόπουλος 5.

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 2, Βούλγαρης 22, Ζορμπάνος 11, Κοσμόπουλος, Κρόκος 2, Μουζάκης 6, Πάπας 11, Σταμάτης, Τσάταλης 27.

Τι μας άρεσε : Η εκτελεστική δεινότητα του Τσάταλη έξω από τη γραμμή των 6,75, αλλά και η εξαιρετική εμφάνιση του Ζορμπάνου στις δυο πλευρές του γηπέδου!