19/11/2021
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 10 14 25 19 - 68 -
Flood BC 14 15 16 17 - 62 -

«Αρνητής ήττας» ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Τι κι αν αγωνίζεται μονίμως με απουσίες, τι κι αν είδε τον Κώστα Μαγκανιάρη στην Βουδαπέστη, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης αρνήθηκε ξανά την ήττα κόντρα στους Flood, κέρδισε με 68-62 και πανηγύρισε την 5η διαδοχική του νίκη στην Master League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν είχε βρει ρυθμό, δεδομένου το πόσο γρήγορα και επιθετικά παίζουν οι δύο ομάδες. Οι Flood, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 4, 14-10 με τον Στέφανο Ασπιώτη να σημειώνει 5 πόντους και να μαζεύει 6 ριμπάουντ κάνοντας τρομερά πράγματα στο παρκέ. Για τον Βασδέκη, 6 πόντους έβαλε ο Τζέρι Γρατσιάτος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Flood να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να μπορούν να ξεφύγουν και να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο έκλεισε στους 5 πόντους για τους Flood, 29-24 με τον Παναγιώτη Τσάπα να βάζει 4 πότνους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 8 πόντους έβαλε ο Γρατσιάτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Το παιχνίδι πήγε σε πιο υψηλό τέμπο με τις δύο ομάδες να παίζουν το γρήγορο και ελκυστικό μπάσκετ τους. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 25-16 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Βασδέκη που προηγήθηκε με 49-45 στο 30 λεπτό. Τογγαλίδης και Γρατσιάτος την… «είδαν» «Splash Brothers» έβαλαν μαζί 21 πόντους (11 o Αρίστος – 10 ο Τζέρι) και οδηγούσαν την ομάδας τους. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους 6 πόντους έβαλε ο Τσάπας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρίστος Τογγαλίδης με 8 ακόμα προσωπικούς πόντους, ήταν καταλυτικός και βοήθησε τον Αριχστράτηγο Βασδέκη να πάρει την νίκη με 68-62 κόντρα στους Flood και να παραμείνει αήττητος, αρνούμενος γι' ακόμα μία φορά την ήττα. Οι Flood πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν πέφτοντας στο 3-2 παραμένοντας όμως στην 3η θέση της βαθμολογίας.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αρίστος Τογγαλίδης με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τσάπας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 27/73 εντός πεδιάς, 4/32 τρίποντα και 10/14 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Flood είχαν 26/71 εντός πεδιάς, 4/17 τρίποντα και 6/11 βολές. Πήρε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα κι έκανε 13 λάθη.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Τογγαλίδης): Γρατσιάτος 24, Τογγαλίδης 21, Βασδέκης 5, Κυριακίδης 4, Ευσταθίου 4, Συκάρης 10.

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 2, Γρηγορακάκης 7, Ζαφειρόπουλος 9, Σταματόπουλος 8, Καραχάλιος 4, Κουσάσης 4, Ασπιώτης 9, Αλικανιώτης 2, Τσάπας 17.

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε!