18/11/2023
Optimus Priamus 11 10 13 8 - 42 -
Escapers 13 7 17 8 - 45 -

Αρνούνται να χάσουν οι Escapers!

Το βράδυ του Σαββάτου 18 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, για την ένατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development και σε ένα κλειστό και με μεγάλο ενδιαφέρον παιχνίδι,οι Escapers αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 10 πόντους από τους Optimus Priamus , γύρισαν τούμπα την κατάσταση και πέτυχαν την ένατη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια με 42 – 45.

Οι δυο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο και τους Escapers να κρατούν μικρό προβάδισμα με 11 – 13.Παπαδάκος(5) και Χατούνογλου(4) πάλευαν στην επίθεση των γηπεδούχων, με Τσιγκλιτσή(4), Σιώπκα(3), Γάτο(3) και Τάγκα(3) να οδηγούν την επίθεση των φιλοξενούμενων.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατήσουν το προβάδισμα τους με κορυφαίο τον Δεπάστα με 3 πόντους και τους γηπεδούχους με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21 – 20.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να τρέχουν από ένα καλό σερί σε κάθε πεντάλεπτο. Οι Optimus έκαναν καταπληκτικό ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Καλτσάκα με 5 πόντους, έτρεξαν επιμέρους 9 – 0 και ξέφυγαν με 30 – 20!! Στη συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισέ για τους Escapers, που έτρεξαν ένα εκκωφαντικό 4– 17 και μπήκαν και πάλι σε θέση οδηγού. Ο Γάτος με 4 πόντους ξεκίνησε την αντεπίθεση, ο Σιώπκας πήρε την σκυτάλη στην συνέχεια με επίσης 4 και ο Τσιγκλιτσής με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το 34 – 37.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, το σύνολο του Αντωνουσάκη μπήκε με φορά και με Σκουτέρη, Χατούνογλου και Βασιλειάδη να βάζουν από ένα καλάθι, πήρε ξανά την πρωτοπορία με 40 – 37. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο,οι Escapers εκμεταλλεύτηκαν την κούραση και την έλλειψη οργανωτή που είχαν οι γηπεδούχοι και με Κασδανάσταση και Σιώπκα να βάζουν από 4 πόντους, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πήραν την νίκη με 42 – 45.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανούρης με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Χατούνογλου με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Optimus είχαν 18/40 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 3/12 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Escapers είχαν 14/44 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 4, Δελβενακιώτης 4, Καλτσάκας 9 , Λοΐζος 4(7ρ.), Παπαδάκος 5, Πιερρουτσάκος, Σκουτέρης 2, Φουντουλάκης 4, Χατούνογλου 10.

Escapers(Τάγκας): Γάτος 9, Δεπάστας 3(7ρ.), Κασδαναστάσης 4(9ρ.), Μανούρης 3(13ρ.), Σιώπκας 13, Τάγκας 3, Τσιγκλιτσής 10.

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση και η ενέργεια των μετέπειτα νικητών, όταν βρέθηκαν πίσω με 10 πόντους.