18/05/2024
Μίνωες 17 13 12 14 - 56 -
Gunners 9 23 12 17 - 61 -

Αρνούνται να χάσουν οι Gunners!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι από τους Γκατζιά και Παπαστάμο. Στην συνέχεια ακολούθησαν οι Βογιατζής και Συκάς με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, με τους Μίνωες να προηγούνται με 17-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 4 πόντους από τον εξαιρετικό Ακουμιανάκη μένοντας κοντά στο σκορ.

Δεύτερο δεκάλεπτο οι Gunners ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν λύσεις από τον Κογιώνη, ο οποίος με 7 πόντους και ένα τρίποντο μείωσε για τους φιλοξενούμενους. Ο Ακουμιανάκης συνέχισε να βγάζει ενέργεια και να βρίσκει καλάθια στο αιφνιδιασμό, βάζοντας μπροστά τους Gunners με 30-32 στο τέλος του ημιχρόνου. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε μόνο ο Παπαστάμος με 5 πόντους.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να καταφέρνει να ξεφύγει. Εξαιρετικός Κογιώνης για τους Gunners βρήκε λύσεις επιθετικά, ενώ για τους γηπεδούχους Βογιατζής και Συκάς έφεραν κοντά το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 42-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Gunners έκαναν σημαντικό ξέσπασμα πριν το τέλος με τους Κογιώνη και Ακουμιανάκη. Οι Μίνωες έκαναν αξιόλογη προσπάθεια να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως η οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και έφυγαν με το διπλό από το Κάρβουνο επικρατώντας με 56-61, συνεχίζοντας αήττητοι στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κογιώνης με 23 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βογιατζής με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 6, Συκάς 12, Παπαστάμος 9, Γκατζιάς 4, Βογιατζής 23, Αλεξόπουλος, Βήχος

Gunners(Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 17, Κογιώνης 23, Πάνιας 2, Παπαγεωργίου 4, Παπαδόπουλος 12, Δερμιτζάκης 3.

Τι μας άρεσε: Το κλειστό παιχνίδι μέχρι το τέλος!