22/05/2024
Σκακιστές 15 23 10 13 11 72 -
Most Wanted 9 23 16 13 7 68 -

Αρνούνται να χάσουν οι Σκακιστές!

Ο Θανάσης Βασιλόπουλος με καλάθι σχεδόν σε νεκρό χρόνο έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί οι Σκακιστές ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την ματσάρα στον Κολωνό απέναντι στους Most Wanted.

Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν και οι δυο ομάδες, όμως η διάθεση για νίκη ήταν δεν έλλειπε από καμία. Αμφίρροπο παιχνίδι στο ξεκίνημα με τους τους Most Wanted να προηγούνται 7-9. Οι Σκακιστές με σερί 8-0 λίγο πριν την λήξη, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 15-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μιχαηλίδη, συνέχιζαν να αυξάνουν την διαφορά και προηγήθηκαν 26-13. Ο Κουσάκης με τρίποντο μείωσε 27-20, για να απαντήσουν άμεσα οι Σκακιστές με σερί 5-0 και να προηγηθούν 32-20. Ο Κουσάκης κρατούσε επιθετικά τους Most Wanted και με το τέταρτό του τρίποντο στο δεκάλεπτο μείωσε λίγο πριν την λήξη σε 38-32.

Στην επανάληψη οι Σκακιστές πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα με τρίποντο του Μεγαγιάννη (45-33). Οι Most Wanted, όμως μετά τα μέσα του δεκαλέπτου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα μπήκαν ξανά στο ματς και με σερί 12-0 ισοφάρισαν με την λήξη του δεκαλέπτου (48-48).

Με σερί 7-0 μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν 55-48, για να απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα οι φιλοξενούμενοι και να ισοφαρίσουν (55-55). Δύο τρίποντα των Θεοδώρου και Κουσάκη, έδωσαν το προβάδισμα για πρώτη φορά στους Most Wanted (57-61), λίγο πριν την λήξη. Οι Σκακιστές, όμως έδειξαν το μέταλλο τους σαν ομάδα και ισοφάρισαν σχεδόν με την λήξη με καλάθι του Βασιλόπουλου, που έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Θεοδώρου με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 61-66. Βασιλόπουλος και Γκουρβέλος όμως  πέτυχαν μεγάλα καλάθια και γύρισαν το ματς για τους Σκακιστές Οι οποίοι πήραν την νίκη και συνεχίζουν αήττητοι στο Summer League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτριος Κουσάκης με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Αντωνάκης, Μπουργαζάς, Βασιλόπουλος 10, Γκουρβέλος 11, Μαρφαντάς 12, Μεγαγιάννης 10, Μιχαηλίδης 29.

Most Wanted (Ελευθεράκης): Αναγνώστης 9, Γουναρίδης 4, Θεοδώρου 28, Κουσάκης 16, Μήτσης 2, Μιτζέλος, Παπαδόπουλος.