17/02/2022
Gladiators 10 10 12 18 - 50 -
Titans 21 18 17 19 - 75 -

Άρπαξαν την ευκαιρία από τα μαλλιά οι Titans!

Ακόμη μια νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι ανεβασμένοι Titans, καθώς για την 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Gladiators με 50-75 , υπερκαλύπτοντας το -18 (49-67) του πρώτου γύρου, παίρνοντας έτσι το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Titans στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Μούρτου, 4 του Γιάννη Ηλιαδάκη, 4 του Κοζομπόλη και 3 του Καραγιάννη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 10-21. Ο Τσακίρης με δύο τρίποντα και οι Λαδάς – Πρίτσος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Πόγκα (buzzer beater από το κέντρο), 5 του Γιάννη Ηλιαδάκη και 4 του Γεωργιάδη, βρέθηκαν μέχρι και στο +22, 12-34, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων, 20-39! Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Gladiators, παρά τους 8 πόντους του Τσακίρη και τις δύο βολές του Ρούσσου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Τιτάνες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με 6 πόντους του Κοζομπόλη, 4 του Μούρτου, 4 του Καραγιάννη και τριποντάκι του Πόγκα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +24, 32-56. Ο Τσακίρης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του Μισιχρόνη, πετυχαίνοντας ακόμη 6 πόντους, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Πρίτσος και Αναστασόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Titans έφτασαν με σβηστές τις μηχανές τους στη νίκη με 50-75, έπειτα από 5 πόντους του Γιάννη Ηλιαδάκη, 4 του Κοζομπόλη και τρίποντα των Μπαμπάτσικου – Γεωργιάδη. Για τους “Μονομάχους” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσακίρης (8π), Αναστασόπουλος (5π) και Πρίτσος (4π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 9/36 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/9 βολές, 27/58 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Τσακίρης με 28 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 4/13 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Titans ο Πόγκας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 3/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Gladiators (Μισιχρόνης): Τσακίρης 28 (4), Αναστασόπουλος 8 (2), Πρίτσος 9 (1), Ρούσσος 3, Λαδάς 2

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Μούρτος 14, Ηλιαδάκης Γ. 14 (2), Καραγιάννης 9, Πόγκας 12 (2), Μπαμπάτσικος 3 (1), Ηλιαδάκης Β., Κοζομπόλης 14, Γεωργιάδης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Titans από τα πρώτα λεπτά του αγώνα!