08/11/2021
Στιφάδο Bulls 12 16 14 12 1 55 -
Paliagoura 14 11 16 13 12 66 -

Άρπαξαν την ευκαιρία τα Paliagoura!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στην παράταση, τα Paliagoura εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές απουσίες των Στιφάδο Bulls και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα με 55-66 για την όγδοη αγωνιστική της Elite League, παίρνοντας παράλληλα το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-14 για τα Paliagoura, μετά από 9 πόντους του Αβανίδη και 5 του Κασκάνη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Πρόκος και Πολίτης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τον Πρόκο να πετάει φωτιές και με 12 δικούς του πόντους, έστειλε τπυς Στιφάδο Bulls στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 28-25. Ο Κασκάνης με 6 πόντους συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Τομαράς και Σουρλίγκας.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ, με τους Ταύρους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 42-41, χάρη σε 5 πόντους του Ρουμελιώτη, 4 του Πρόκου και 3 του Πολίτη. Από κοντά ακολουθούσαν τα Paliagoura και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κασκάνη να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Αβανίδη 4, ενώ ο τελευταίος αποβλήθηκε σε εκείνο το σημείο με 5 φάουλ. Σκορ τρίτης περιόδου 42-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται με 45-50, έπειτα από δύο τρίποντα του Κασκάνη και 5 πόντους του Μούσουρα. Ωστόσο, το συγκρότημα του Χατζή αντέδρασε στο φινάλε και με 4 πόντους του Καττή, τρίποντο του Ρουμελιώτη και καλάθι του Μπαλαούρα, 25″ για το τέλος, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 54-54!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αθανασιάδης φώναξε παρών και με δύο δικά του μεγάλα τρίποντα, οδήγησε τα Paliagoura στη μεγάλη νίκη με 55-66. Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της παράτασης να φανούν απειλητικοί οι ερυθρόλευκοι, με τον Πρόκο να βάζει τον μοναδικό πόντο από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/32 βολές, 9/33 δίποντα και 7/40 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 15/26 βολές, 15/40 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 25 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 1/3 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 14 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ντούφας, Ρουμελιώτης 10 (2), Πρόκος 25 (5), Μπαλαούρας 5, Πολίτης 9, Καττής 4, Παγουλάτος 2

Paliagoura (Κωστάκης): Βελέντζας 2, Αθανασιάδης 7 (2), Κασκάνης 23 (2), Αβανίδης 14 (2), Σουρλίγκας 4, Κωστάκης 2,  Μούσουρας 5 (1), Τομαράς 7, Σταφυλάς 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!