29/11/2021
Tinder Bologna 11 11 17 18 - 57 -
Campeon Εθνικός Star 17 8 15 13 - 53 -

Άρπαξε τη νίκη στο τέλος η Niko Team!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , η Team Niko  πέτυχε τη τέταρτη  νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε του Εθνικού Star με 57-53

Ο Μπούρας  και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επιβεβαίωσαν τη φήμη που τους ακολουθεί ως μια ομάδα που θα κάνει  θόρυβο  στο πρωτάθλημα της Development 2.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο , αφού πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους,0-10 ,με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 10-7 να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο μείον έξι , 11-17  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακολουθήσει , καθώς οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους δέκα πόντους , 11-21 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα εκπληκτικό σερί 11-0 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι , 22-21, για να έρθει άμεση απάντηση του Εθνικού Star , αφού με ένα 0-3  έκλεισαν πρώτο ημίχρονο προηγούμενοί με 25-22 .

Στη τρίτη περίοδο ο αγώνας θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται ο άλλο ,καθώς η σκυτάλη του προβαδίσματος άλλαξε τέσσερις φορές χέρια ,34-33, 36-38 , 39-38, ενώ το τέλος του δεκάλεπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να ηγούνται στο σκορ με έναν πόντο διαφορά , 39-40 .

Στη τελευταία στροφή του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και την αστείρευτη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ πέρασαν μπροστά με πέντε πόντους διαφορά , 49-44 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει  να πανηγυρίζουν τη τέταρτη  νίκη στο πρωτάθλημα της development 2  με 57-53 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης   με 20 πόντους , 16 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 4 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Ζουρίδης είχε 17 πόντους , 12 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Η Niko Team  είχε 13/51 δίποντα , 7/26 τρίποντα , 10/18 βολές , 39 ριμπάουντ , 15 ασίστ ,  12 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 25 λάθη , ενώ ο Εθνικός Star είχε 19/56 δίποντα , 3/18 τρίποντα , 6/11 βολές , 44 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 14 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 21 λάθη .

Niko Team(Μπούρας): Τσαβαλάς 4 , Dai Yuh Yi 7 , Κολυβάκης 20 , Καραμαλίγκας 2 , Μπούρας 8 , Zhu Chen Haotian ,

Εθνικός Star(Σιαπάνης) : Ηλίας 7 , Δεληδάκης 11 , Σέργης 11 , Βαλμάς 12 , Ζουρίδης 17 , Σιαπάνης 4  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Γιώργου Κολυβάκη σε ακόμη ένα παιχνίδι!