08/10/2024
Beer Team 6 13 13 20 - 52 -
Athens Warriors 14 10 13 9 - 46 -

Τους «άρπαξε» τη νίκη μέσα από τα χέρια!

Θετικά έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο Basketaki Cup η Beer Team, η οποία σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς επικράτησε επί των Athens Warriors με 52-46. Οι δύο ομάδες μπορεί να είχαν μείνει ήδη εκτός συνέχειας, όμως τα έδωσαν όλα το βράδυ της Τρίτης 8 Οκτωβρίου και οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν τη μοναδική νίκη τους στη φάση των ομίλων. Οι Warriors στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είχαν το «τιμόνι», όμως στη τελευταία περίοδο είδαν τους αντιπάλους τους να φέρνουν τα «πάνω-κάτω» και έτσι τελείωσαν το κύπελλο χωρίς καμία νίκη.

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 6-3, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς προσπέρασαν, αλλά έφτιαξαν και μία καλή απόσταση 8 πόντων μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Φραγκογιάννης έκανε την αρχή για να ακολουθήσουν οι Απάλλας, Σαμωνάς και Αντωνόπουλος και με ένα σερί οι Athens Warriors βρέθηκαν στο 6-14.

Η Beer Team συνήλθε στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Μαυράκη να βοηθάει κατευθείαν από τη στιγμή που πάτησε παρκέ και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-15. Ο Απάλλας είχε απάντηση, ωστόσο ο Μεταξάς ισοφάρισε λίγο αργότερα (17-17), ενώ ο Θεοδοσόπουλος έβαλε ξανά σε θέση «οδηγού» την ομάδα του (19-17). Ο Κατοίκος ανέλαβε δράση λίγο πριν το ημίχρονο και με τη συμπαράσταση του Τσαχνόπουλο έστειλαν την ομάδα τους στην ανάπαυλα με ένα υπέρ της +5(19-24).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Athens Warriors να συνεχίζουν το σερί τους, με το σκορ να φτάνει στο 19-33. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο, ωστόσο και ο Μεταξάς αλλά και ο Θεοδοσόπουλος κατάφεραν να βγάλουν μία αντίδραση και βοήθησαν ώστε η Beer Team να πλησιάσει στο -5 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 32-37.

Το παιχνίδι ήρθε ξανά σε ισορροπία όταν ο Κωστούλας έκανε το 41-41. Μάλιστα ο ίδιος ήταν από τους πιο καθοριστικούς παίκτες στη τέταρτη περίοδο, η οποία ήταν και η πιο παραγωγική των γηπεδούχων. Το ματς έγινε ντέρμπι και η Beer Team βρήκε την ευκαιρία  να πάρει «κεφάλι» στο σκορ με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Κωστούλα (49-46). Οι Athens Warriors πέταξαν αρκετές απανωτές ευκαιρίες για να μειώσουν είτε να ισοφαρίσουν και ο Μαυράκης με μία βολή του, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» στην ομάδα του (50-46). Ο ίδιος «κλείδωσε» τη νίκη και διαμόρφωσε το τελικό 52-46 που χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στη Beer Team.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μεταξάς με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Από τους Athens Warriors ξεχώρισε ο Άγγελος Κατοίκος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Beer Team (Μαυράκης Α.): Θεοδοσόπουλος 9(6ρ.), Κρεκούκης 6(5ρ.), Κωστούλας 13(10ρ.), Μαρφαντάς Δ., Μαρφαντάς Κ. 2(3ρ.), Μαυράκης Α. 7(9ρ.), Μαχαλιάς, Μεταξάς 15(13ρ.)

Athens Warriors (Φραγκογιάννης): Αντωνόπουλος 5(2ρ.), Απάλλας 9(6ρ.), Γκούμας, Κατοίκος 12(9ρ.), Κατσαρός 1(1ρ.), Μπάσιος 2(1ρ.), Σαμωνάς 6(5ρ.), Τσαχνόπουλος 2(4ρ.), Φραγκογιάννης 9(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο της Beer Team!