05/10/2024
Drink Team 6 13 13 14 - 46 -
Blue Ballers 22 18 20 9 - 69 -

Με άρωμα "Mexico" οι Blue Ballers!

Μετά από "μεξικάνικο" φαγητό, οι Blue Ballers ήταν εξαιρετικοί απέναντι στην Drink Team και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δευτερέβο, επικράτησαν με 46-69 και έκαναν το 2/2 στον όγδοο όμιλο της D2-League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Blue Ballers στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Δευτερέβου, 5 του Ζινζαλία και τρίποντο του Αλεβιζάκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 6-22. Ο Κεστεκίδης, ο Τάτσης και ο Τσόλιας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 5 πόντους του Κεστεκίδη, 4 του Λόη και 4 του Τσόλια, η Drink Team αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και μείωσε στους 6, 17-23, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Δευτερέβος πέρασε άμεσα στο παιχνίδι και με 11 δικούς του πόντους και 4 του Αλεβιζάκη, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 21 πόντων, 19-40.

Ασταμάτητος ήταν ο Δευτερέβος και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 δικούς του πόντους, 5 του Ξυλογιαννόπουλου και 4 του Γρυλλάκη, οι Blue Ballers ξέφυγαν στους 28, 32-60. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Λόη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Τσόλιας και τους 5 του Νούσιου. Σκορ τρίτης περιόδου 32-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους μπλε να επικρατούν με 46-69, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γρυλλάκη, Ξυλογιαννόπουλου και Αλεβιζάκη. Για την Drink Team στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσόλιας, Τάτσης και Γερουκάκης.

Πολυτιμότερος της Drink Team ο Τσόλιας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 8/20 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Novibet MVP των Blue Ballers ο Δευτερέβος με 26 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/12 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Drink Team (Λόης): Γερουκάκης 4, Λόης 6, Τάτσης 6, Τσόλιας 18, Μακαρούνης 2, Κεστεκίδης 7 (1), Νούσιος 3 (1)

Blue Ballers (Ξηνταράκος): Αλεβιζάκης 9 (1), Ξυλογιαννόπουλος 8 (2), Ξηνταράκος 2, Γρυλλάκης 12, Μελισσηνός 5, Ζινζαλίας 7 (1), Δευτερέβος 26 (3)

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες φάσεις των Blue Ballers!