03/06/2024
Παντοφλίνοι BC 14 16 15 10 - 55 -
Flying Circus 24 12 14 20 - 70 -

Η αρχή και το τέλος... μέτρησαν για το Circus!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι το οποίο διεξήχθη στο ΓΣΠ το βραδάκι της Δευτέρας, το Flying Circus επιβλήθηκε των Παντοφλίνων με τελικό σκορ 55-70!

Ο Κάκιας φαινόταν από πολύ νωρίς πως βρισκόταν σε... ημιάγρια κατάσταση, με τον έμπειρο και ταλαντούχο φόργουορντ των φιλοξενούμενων τόσο να σκοράρει όσο και να απασχολεί την άμυνα των "ροζ". Το καλάθι που βρήκαν με τον Μπακούρο φάνηκε να ξυπνά τους γηπεδούχους, άμεσα όμως ο Σωτηρόπουλος στήθηκε στα 6.75 και έβαλε το πρώτο του τρίποντο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-24. Μετά είχαμε... ρεπετισιόν! Ο Μπακούρος βγήκε μπροστά και η παρέα του προσπάθησε να το φέρει στα ίσα, ο Σωτηρόπουλος όμως ήταν εκεί ξανά και... πυροβόλησε για το 30-36 πρώτου ημιχρόνου.

Οι Παντοφλίνοι σε καμία περίπτωση δε θα άφηναν το παιχνίδι να ξεφύγει, με τον Κουταγιάρ να βάζει τεράστιο τρίποντο ψυχολογίας και... ουσίας για τη μείωση του σκορ στο 36-40, με την παρέα του να ανεβαίνει! Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-50 και αν κάτι επηρέασε τους γηπεδούχους ήταν το καθαρό μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Circus να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο, για τη διατήρηση της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα και τελικά για την τελική επικράτηση με σκορ 55-70!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ζαχαρόπουλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φώτης Μπακούρος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Παντοφλίνοι (Δροσάτος): Ιωάννου 15, Τζούκας 4, Μπακούρος Κ. 5, Κουταγιάρ 3, Ποταμίτης 12, Δροσάτος 1, Μπακούρος Φ. 15.

Flying Circus (Σωτηροπούλος): Ζαχαρόπουλος 18, Γκέκας 21, Σωτηρόπουλος 9, Ασημακόπουλος, Κάκιας 12, Πιπιλής 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!