22/11/2022
Pourangers BC 29 24 8 19 - 80 -
Terroristas 10 15 6 12 - 53 -

Ασύλληπτη ευστοχία και νίκη για τους Pourangers!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena οι Pourangers υποδέχθηκαν τους Terroristas για την 8η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Με ένα πρώτο ημίχρονο για σεμινάριο και όντας ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Pourangers επικράτησαν με το εμφατικό 80-53, ανεβαίνοντας στο 4-4. Οι «Τρομοκράτες» βελτίωσαν την εικόνα τους στην επανάληψη, όμως ήταν αδύνατο να αποφύγουν την έβδομη φετινή τους ήττα. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Pourangers που έχτισαν γρήγορα διψήφια διαφορά ασφαλείας μετρώντας 7/9 τρίποντα ! Μαρκόπουλος (10π. με 3 τρ.), Παπαδόπουλος (9π. με 2 τρ.) και Σταυρόπουλος (8π. με 2 τρ.) έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, οι Terroristas βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα, χάρη στους Βατικιώτη (4π.), Γάτσο (2π.), Παπαδημητρίου (2π.) και Τσιαούση (2π.), όμως έμειναν πολύ πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 29-10.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 24-15 και τους Pourangers να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Παπαδόπουλος (9π.), Μπούτζης (5π.), Σταυρόπουλος (5π.) και Μαρκόπουλος (5π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ οι Terroristas βελτιώθηκαν επιθετικά, βρίσκοντας στήριγμα στους Παπαδημητρίου (6π.), Τσιαούση (3π.), Βατικιώτη (2π.), Γάτσο (2π.) και Τάτση (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 53-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Pourangers κατέβασαν ταχύτητα επιθετικά, αφού μόνο ο Δραγάνης (7π.) κατάφερε να σκοράρει εντός πεδιάς. Οι Terroristas έσφιξαν την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Παπαδημητρίου (5π.), Τσιαούση (4π.), Τάτση (2π.) και Λίτινα (2π.) μείωσαν τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 61-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα οι Pourangers επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 19-12, βασιζόμενοι στις επιθετικές ενέργειες των Παπαδόπουλου (8π.), Σταυρόπουλου (4π.), Μπούτζη (3π.) και Τριανταφυλλίδη (2π.). Οι Terroristas πάλεψαν να μειώσουν τις διαστάσεις της ήττας με τον Παπαδημητρίου (6π.) να ξεχωρίζει και πάλι.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pourangers είχαν 16/32 δίποντα, 12/29 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Terroristas είχαν 23/50 δίποντα, 1/22 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 26 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Τσιαούσης με 9 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Pourangers (Μπούτζης) : Δήμου, Δραγάνης 9 (1), Μαρκόπουλος 18 (4), Μπούτζης 8, Παπαδόπουλος 26 (5), Σταυρόπουλος 17 (2), Στρατόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2.

Terroristas (Κονοφάος) : Βατικιώτης 6, Γάτσος 6, Κονοφάος, Λίτινας 4, Παπαδημητρίου 19, Παπαπαναγιώτου, Τάτσης 9 (1), Τσιαούσης 9.

Τι μας άρεσε : Η τρομακτική ευστοχία των Pourangers, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.