03/02/2024
Ανακασιακός 18 11 5 17 - 51 -
Beeranhas 5 13 18 8 - 44 -

Ασταμάτητος ο Ανακασιακός!

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Ανακασιακό στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισε τα μαχητικά Beeranhas με 51-44 και πλέον το όνειρο των playoff πλησιάζει!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι ο Ανακασιακός, καθώς με τρία τρίποντα του Ρομποτή, ένα του Σιαπατόρη και 4 πόντους του Χοχλιδάκη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 18-5. Ο Χαϊδάκης και ο Ευάγγελου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με 6 πόντους του Χοχλιδάκη και 3 του Σιαπατόρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 29-18. Τα Beeranhas κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μπαλατσούκα, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Χαϊδάκης και Κουγιεντάκης.

Τα πάνω κάτω ήταν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Χαϊδάκη, 5 του Ευαγγέλου και 5 του Κουγιεντάκη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 18-5 επιμέρους σκορ και πήραν για πρώτη φορά κεφάλι με 34-36. Λίγα πράγματα επιθετικά για την παρέα του Αλεξίου σε εκείνο το σημείο, με τον Ρομποτή να βάζει άλλο ένα τρίποντο και τον Σιαπατόρη να προσθέτει 2 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 34-36!

Με καλάθια των Χαϊδάκη και Μπαλατσούκα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, τα Beeranhas βρέθηκαν στο +4, 34-38. Ξύπνησε στο φινάλε του αγώνα ο Ανακασιακός και με μεγάλα σουτ των Χοχλιδάκη, Ρομποτή, Σμάγκιν και Σιαπατόρη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 51-44!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/22 βολές, 8/29 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 11/45 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson MVP για τον Ανακασιακό ο Ρομποτής με 18 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/4 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Beeranhas ο Ευαγγέλου με 9 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/7 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Ζουγανέλης, Αλεξίου, Καμζέλας, Ρομποτής 18 (5), Ρέππας, Σιαπατόρης 11 (2), Σμάγκιν 6, Τζομπανάκης, Χοχλιδάκης 16

Beeranhas (Χαϊδάκης): Δέτσης, Ευαγγέλου 9 (1), Κουγιεντάκης 11 (2), Μίχιλης 2, Μιχαηλίδης, Μπαλατσούκας 11, Τζιφοπανόπουλος, Χαϊδάκης 11 (2)

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη ηρεμία που είχαν τα Beeranhas σε όλη την διάρκεια του αγώνα!