23/05/2024
NTUA Diesels 16 15 17 8 - 56 -
Κλειώ 6 8 20 11 - 45 -

Ασταμάτητοι οι NTUA Diesels!

Πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους NTUA Diesels στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την αποδεκατισμένη Κλειώ με 56-45 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Από πολύ νωρίς οι NTUA Diesels πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με τρία τρίποντα του Ζώταλη και 5 πόντους του Αλαφάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 16-6. Ο Γρομιτσάρης, ο Πολυχρονόπουλος και ο Πρώιμος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 5 νέους πόντους του Ζώταλη, 4 του Μπεκρή, τρίποντο του Αλαφάκη και έμμεσο τρίποντο του Δαμάσκου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 31-14. Την Κλειώ κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι που πέτυχε ο Πολυχρονόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κλειώ έλυσε το επιθετικό της πρόβλημα και με 9 πόντους του Καραχρήστου, 7 του Γρομιτσάρη και 4 του Πολυχρονόπουλου, μείωσε από τους 18 στους 11, 45-34! Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Βερούχη στο +14, 48-34, χάρη σε 5 πόντους του Λυμπερίου, 5 του Αντζουλάτου και τρίποντο του Μπεκρή. Σκορ τρίτης περιόδου 48-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι NTUA Diesels δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση Ζώταλη, Δαγρέ, Λυμπερίου και Αλαφάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 56-45. Για τους "Ροζούληδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γρομιτσάρης και Καραχρήστος.

Betsson MVP των NTUA Diesels ο Ζώταλης με με 16 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Κλειώς ο Πολυχρονόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 4/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

NTUA Diesels (Βερούχης): Αλαφάκης 8 (2), Αντζουλάτος 5 (1), Βρεττός 2, Δαγρές 4, Δαμάσκος 5, Ζώταλης 16 (4), Λυμπερίου 7 (1), Μιχαλόπουλος, Μουγνάι Α. 2, Μουγνάι Τ., Μπεκρής 7 (1), Φιλίππου

Κλειώ (Πρώιμος): Γρομιτσάρης 14, Καραγιαννόπουλος 2, Καραχρήστος 13, Πολυχρονόπουλος 13, Μεγαπάνος, Πρώιμος 3

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Diesels, όσο και η μαχητικότητα της Κλειώς!