04/12/2023
Emporio Armani 22 18 14 12 - 66 -
San Agrinio Engineers 6 23 9 15 - 53 -

Ασταμάτητη η Emporio Armani!

H Armani ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με τη νίκη αυτή κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο μετά το αρχικό 4 - 4 οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 18 - 0 ευστοχώντας πρώτα σε τρία δίποντα και στη συνέχεια σε τέσσερα τρίποντα και έκλεισαν την περίοδο στο +16.

Η διαφορά έφτασε στα όρια των 20 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια οι Engineers αντέδρασαν και μείωσαν στους 11 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 7 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, όμως στη συνέχεια η Emporio Armani ανέβασε στροφές και έστειλε το προβάδισμά της στους 16 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή και έφτασαν στη νίκη στο φινάλε.

Οι νικητές είχαν πρώτο σκόρερ τον Αντώνη Δάρλα με 17 πόντους, 12 σημείωσε ο Χρήστος Τασιούλης, ενώ Betsson MVP ήταν ο Γιάννης Τασιούλης που πέτυχε 6 πόντους έχοντας όμως ακόμα 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.
Ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Engineers, 13 είχε ο Γιώργος Τασόπουλος και από 11 οι Πανος Πέτσας και Πάνος Πρέζας.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani δεν έχει αγωνιστεί ποτέ πλήρης, όμως σε ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε ότι έχει γεμάτο ρόστερ και μπορεί να πάρει αρκετές λύσεις από πολλούς παίκτες.

Τι δε μας άρεσε. Η απουσία αρχικά του Τάγκα και στη συνέχεια των Καταγή και Σμύρη περιόρισε τις λύσεις για τους Engineers και ο Τασόπουλος κλείστηκε καλά από τους αντιπάλους του με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Αγγέλης 4, Δάρλας Α. 17(3), Θεοφάνης 3(1), Κάππας 2, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 9, Σβίγγος 6(2), Σταυρόπουλος 5(1), Τασιούλης Ι. 6(2), Τασιούλης Χ. 12, Τρίκας Γ.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Κάκος 1, Κολτσίδας 3, Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης 14, Παπαθανασίου, Πέτσας 11, Πρέζας 11(1), Τασόπουλος 13.