24/05/2024
Polichni 5 goat 15 8 14 17 - 54 -
Kotakis BC 13 19 31 11 - 74 -

Ασταμάτητοι οι Kotakis στον πρώτο τους αγώνα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 5 goat κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το σκορ στο 15-13. Οι Νταβίδι και Θεοδοσιάδης ξεχώρισαν για την ομάδα τους με δυνατές επιθετικές προσπάθειες, ενώ οι Kotakis, με τον Χατζηιωάννη και τον Καλαποθαράκο, κράτησαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, δείχνοντας ότι ο αγώνας θα ήταν σκληρός και αμφίρροπος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε αλλαγή σκηνικού, καθώς οι Kotakis ανέβασαν τον ρυθμό τους και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Με το σκορ να φτάνει στο 23-32 υπέρ των Kotakis, οι Χατζηιωάννης και Καλαποθαράκος πρωτοστάτησαν με εξαιρετικές επιδόσεις σε άμυνα και επίθεση. Οι 5 goat φάνηκαν να χάνουν την ορμή τους, παρά τις προσπάθειες των Νταβίδι και Θεοδοσιάδη, και βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Kotakis συνέχισαν την κυριαρχία τους, διευρύνοντας σημαντικά τη διαφορά. Το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 37-63, με τους Χατζηιωάννη και Καλαποθαράκο να δείχνουν την πλήρη επιθετική τους ικανότητα και να καθοδηγούν την ομάδα τους σε μια εντυπωσιακή απόδοση. Οι 5 goat, παρά την συνεχή προσπάθεια των Νταβίδι και Θεοδοσιάδη, δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την επιθετική αντεπίθεση των αντιπάλων.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Kotakis, οι οποίοι έκλεισαν τον αγώνα με το τελικό σκορ 54-74. Οι 5 goat προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, με τους Νταβίδι και Θεοδοσιάδη να συνεχίζουν τις προσπάθειές τους, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα. Οι Kotakis, με τους Χατζηιωάννη και Καλαποθαράκο να ηγούνται, πανηγύρισαν μια άξια νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Βασίλης Χατζηιωάννη ο οποίος πέτυχε 29 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους 5 goat είναι ο Αλντορέλ Νταβιδι καθώς έκανε Double Double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Polichni 5 goat: Θεοδοσιάδης 15 , Ματτας 4 , Ματτάς 9 , Νταβιδι 23 (6) , Ατματζίδης 3 (1)

Kotakis BC: Σεραφειμ 2 , Χατζηιωάννης 29 (5) , Αικατερίνης Χ. 9 (1) , Καλαποθαρακος 14 , Κατσαμάκης 2 , Μουχτσής , Τσιωλης 5 (1) , Κατσαμακης , Λαζαρίδης 11 (1) , Αικατερινης Σ. 2