04/02/2023
Terroristas 10 25 12 14 - 61 -
Blastiakos 24 18 18 12 - 72 -

Ασταμάτητος ο Blastiakos!

Απόγευμα Σαββάτου στο Athens Sports Hall ο Blastiakos επικράτησε των Terroristas πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 61-72 για την 18η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Έβδομη διαδοχική νίκη για τον Blastiako που παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Κονοφάου, από την άλλη, είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Παπαδημητρίου (34π.,10ρ.), όμως υπέπεσε στην 13η φετινή της ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους μετέπειτα νικητές που επιβεβαίωσαν από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, αφού με πρωταγωνιστές τους Παντελάκη (8π.), Μόκκα (4π.) και Τροχαλιά (4π.) έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά. Οι «Τρομοκράτες» προσπάθησαν να κρατηθούν σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Παπαδημητρίου (5π.), Βατικιώτη (2π.), Στέφο (2π.) και Κονοφάο (1π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-24.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε, καθώς οι Terroristas μεταμορφώθηκαν επιθετικά. Με το επιθετικό κρεσέντο των Παπαδημητρίου (11π.) και Στέφου (10π.) οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 25-18. Στην αντίπερα όχθη, ο Blastiakos παρότι αντιμετώπισε «θεματάκια» στην αμυντική του λειτουργία, διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας με καλάθια των Μόκκα (5π.), Παντελάκη (4π.), Σωτηρίου (4π.) και Θεοδωρομανωλάκη (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 35-42.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν το ματς και ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς απλοποίησαν την υπόθεση νίκη, με τους Παντελάκη (7π.) και Θεοδωρομανωλάκη (4π.) να ξεχωρίζουν. Την ίδια ώρα οι Terroristas έβρισκαν λύσεις από τους Παπαδημητρίου (8π.), Μαυρίδη (2π.) και Βατικιώτη (2π.), όμως η αμυντική τους λειτουργία παρέμενε προβληματική. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Blastiakos διαχειρίστηκε την κατάσταση, παρά την πίεση των γηπεδούχων και επικράτησε χωρίς άγχος. Ο Γεροντάκης (7π.) ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα. Στην αντίπερα όχθη, ο Παπαδημητρίου (10π.) συνέχισε να παλεύει επιθετικά, χωρίς όμως σταθερούς συμπαραστάτες.

Στο τέλος του αγώνα, οι Terroristas είχαν 16/41 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 14/20 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Blastiakos είχε 21/45 δίποντα, 8/41 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παντελάκης 21 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 8 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάνος Παπαδημητρίου με 34 πόντους και double-double, έχοντας 7/10 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 4, Κονοφάος 1, Μαυρίδης 6, Μητρόπουλος 3 (1), Παπαδημητρίου 34 (4), Στέφος 13.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 5 (1), Γεροντάκης 7 (1), Θεοδωρομανωλάκης 8 (2), Κάτοικος 4, Μόκκας 11 (1), Παντελάκης 21 (2), Σωτηρίου 10 (1), Τροχαλιάς 6.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.