01/03/2023
L' Ovelha Negra 13 32 19 12 - 76 -
Bulldogs 13 18 20 19 - 70 -

Ασταμάτητη η L'Ovelha Negra!

Ακόμη μια μεγάλη νίκη πήρε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall η L' Ovelha Negra, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League κέρδισε την πεντάδα των Bulldogs με 76-70 και τους σταμάτησε το νικηφόρο σερί 6 αγώνων, ενώ η ίδια για πρώτη φορά φέτος βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-13. Ο Λάνη με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της L' Ovelha Negra στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ενώ για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους είχε ο Λούβαρης και 4 ο Βασιλάκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 13 πόντους του Σπάθη, 5 του Σαπλαούρα, άλλους τόσους του Καλούδη, 4 του Λάνη και τριποντάκι του Λη, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 45-31. Δεν μπόρεσαν τα Bulldogs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 πόντους του Βασιλάκου και τις βοήθειες των Λούβαρη - Λαζανάκη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γρηγορόπουλου μπορεί να είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 6, 45-39, ωστόσο με ακόμη 7 πόντους του Σπάθη και 6 του Λάνη, έκλεισε και τούτου δεκάλεπτο έχοντας διψήφια διαφορά 13 πόντων, 64-51. Τους οράνιε κράτησαν όρθιους στο τρίτο δεκάλεπτο οι Απέργης (7π), Λούβαρης (6π) και Βασιλάκος (5π). Σκορ τρίτης περιόδου 64-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η L' Ovelha Negra διαχειρίστηκε σωστά το ματς και με δράστες στην επίθεση Σαπλαούρα, Λάνη και Γρηγορόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 76-70. Για τα Bulldogs στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Λαζανάκης, Διαμάντης, Απέργης και Βασιλάκος, μειώνοντας μέχρι και στους 4, 68-64!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 23/49 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν μόλις 5 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/24 βολές, 24/50 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp της L' L'Ovelha Negra ο Λάνη με 23 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 8/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Bulldogs ο Βασιλάκος με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 9/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και έκανε 6 λάθη.

L'Ovelha Negra (Λυμέρης): Γρηγορόπουλος 5, Καλούδης 5 (1), Κλεφτόγιαννης 5, Λάνη 23 (1), Σπάθης 23 (4), Λη 3 (1), Σαπλαούρας 12

Bulldogs (Βασιλάκος): Απέργης 13 (1), Βασιλάκος 19, Διαμάντης 12, Λαζανάκης 9 (2), Λούβαρης 17

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο της L' L'Ovelha Negra!