18/10/2023
Oreokastro Knights BC 21 25 9 12 - 67 -
Άξονας BC 26 22 40 9 - 94 -

Ασταμάτητη η αρμάδα του Άξονα!

Από την πρώτη κίολας περίοδο διαφαινόταν ότι επρόκειτο για ντέρμπι. Σκυλομαχία τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ και εκατέρωθεν όμορφες προσπάθειες και όμορφα καλάθια.Νικήτης αυτής της πρώτης περιόδου ο Άξονας με 21-26.

Δεύτερη περίοδος και δεν αλλάζει τίποτα.Η είκονα του παιχνιδιού παραμένει ίδια η ένταση και το πάθος στα ύψη.Μέλλιος Θωμάς και Τσιλιγκαρίδης Σταύρος από Oreokastro Knights κράτησαν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Από την πλευρά του Άξονα Κωστακίδης και Αχτσής ήταν αυτοί που κατάφεραν να συντηρήσουν το προβάδισμα της ομάδας τους. Σκορ ημιχρόνου 46-48.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε και το παιχνίδι.Ποιός είδε τον Άξονα και δεν τον φοβήθηκε;Ολική κυριαρχία και στις δύο πλευρές του γηπέδου.Επιθετική υπεροπλία και πλουραλισμός εύστοχων προσπαθειών σε συνδιασμό με την σκυλίσια άμυνα ήταν οι παράγοντες οι οποίοι έφεραν το επιμέρους σκορ περιόδου 9-40 υπέρ του Άξονα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Άξονας έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού.Το τέμπο έπεσε και από τις δύο ομάδες.Oι Oreokastro Knights ήταν αυτοί οι οποίοι έβγαλαν κάποιες όμορφες ενέργειες σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού χωρίς όμως να φτάσουν σε σημείο να διεκδηκίσουν το αποτέλεσμα.Τελικό σκορ 67-94.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωστακίδης Θεώδορος ο οποίος πέτυχε Double Double με 37 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους Oreokastro Knights ξεχώρισε ο Μέλλιος Θωμάς ο πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε και 5 ασίστ.

Oreokastro Knights: Mirosavic 11(2), Καριοφύλλης 10, Κεσίδης, Μέλλιος 12, Πιπερτζής 11(1), Ποζίδης, ΤσιλιγκαρίδηςΣτ. 11(3), ΤσιλιγκαρίδηςΛ. 4, Φουτσιτζής 6, Φυλλάς 2

Άξονας: Αχτσής 15(3), Γιοσμάς 12(1), Γκάτζιος, Γκούμας 10, Κυπριανίδης 4(1), Κωστακίδης 37(2), Μαργώνης, Μουτσέλης 13, Τζιβάνης 3(1)