27/11/2023
Agrinio Cava Beers 11 16 12 10 - 49 -
Emporio Armani 7 21 11 26 - 65 -

Ασταμάτητη η Emporio Armani

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, πήραν διαφορά 7 πόντων και έκλεισαν στο +4 το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία και στο ημίχρονο η Emporio Armani προηγήθηκε με 1 πόντο.

Η Emporio Armani πήρε προβάδισμα 5 πόντων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Cava Beers με σερί 8 - 0 πήραν "κεφάλι" στο σκορ και το δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Κι ενώ όλα έδειχναν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις επιθετικά, ξέφυγαν αρκετά νωρίς με διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Agrinio Cava Beers ήταν ο Γρηγόρης Κουβέλης με 13 πόντους και ακολούθησε ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 10.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Κοργιαλός που σημείωσε 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ, 12 πόντους είχε ο Βασίλης Θεοφάνης, double double έκανε και ο Θωμάς Αγγέλης με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Νίκος Σβίγγος.

Τι μας άρεσε. Ακόμα και με βασικές απουσίες η Emporio Armani βρίσκει τις λύσεις και δημιουργεί πρωταγωνιστές.

Τι δε μας άρεσε. Οι Cava Beers δε μπορούσαν εύκολα να περάσουν κοντά στη ρακέτα και αυτό τους στοίχισε, καθώς αστόχησαν 24 φορές έξω από τα 6,75 μ.

AGRINIO CAVA BEERS (Γιώργος Διαμάντης): Ζαρζανίκας, Ζαρκάδας 8, Καλλιακμάνης 10, Καραθανασόπουλος 4, Κολοβός, Κουβέλης 13(3), Ρηγογιάννης 8(2), Τριμπόνης, Χαϊδής 6.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 11(2), Δάρλας Φ. 9(1), Θεοφάνης 12(4), Κάππας, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 16, Σβίγγος 10(2), Τασιούλης 5, Τρίκας Γ.